Nawigacja
Strona główna
Forum
YouTube
Facebook
Grupa na Facebooku
O stronie
Zapraszamy!

Artykuły
GB Classic
GB Pocket
GB Light
GB Color
GB Advance
GBA SP
GB Micro
Polecamy
Jak rozpoznać oryginalny kartridż?

Wszystkie nietypowe rodzaje kartridży

Metroid Zero Mission

Castlevania Legends

GBA SP v2 vs GBA SP v1

GBA SP v2 Surf Blue

GB Micro Pink
Ostatnie komentarze
philipo
13/10/2021 11:05
https://youtu.be/8RuAKtb2too

Chaykin
20/04/2020 21:23
Świetna recenzja, miło się czytało. Dzięki Antari!

philipo
24/05/2019 10:17
Ale zaskoczenie ! Dzięki, bardzo ciekawy tekst ;-)

philipo
16/11/2018 21:14
Nie znałem tej maszynki, super ciekawy tekst.

GBM_Fan
21/03/2014 10:35
Naprawdę fajna recenzja, do tego okraszona świe...

stasiek19
18/02/2014 01:34
Zacna cegiełka

stasiek19
18/02/2014 01:33
W sumie najlepszy do grania po ciemku, ponieważ...

stasiek19
18/02/2014 01:32
Mam podobnego tylko że żółtego z przodu i niebi...

guzik
04/01/2014 20:26
kabelek kupuje się oddzielnie.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Artykuły | Zestawienia | Pojedynek - Neo Geo Pocket Color vs GB Color




Autor tekstu: Logan




Pojedynek - Neo Geo Pocket Color vs GB Color


Po ostatnim pojedynku (Link) autorstwa guzika tym razem w szranki stają przedstawiciele kolejnej generacji. Pojedynek będzie miał nieco bardziej rozbudowaną formę. Rundy nadal pozostają trzy, jednak podzielone na kilka pomniejszych kategorii które z kolei będą punktowane. Ostateczne podsumowanie wyników wyłoni zwycięzcę. Pamiętajcie jednak że artykuł na na celu poinformowanie czytelników oraz porównanie sprzętu - nie wywoływanie ''wojenek''. Dziś kiedy komercyjnie produkty umarły, takie utarczki nie mają sensu, natomiast gracze powinni się cieszyć z kolejnej wspaniałej przenośnej zabawki. Jak to ujął guzik - ''Nie samym Game Boyem żyje człowiek''.


Tło historyczne


Neo Geo Pocket Color to kolejne przenośne dziecko (po wcześniejszym NEO GEO POCKET) firmy SNK kojarzonej głównie z produkcji gier i maszyn arcade. Premiera konsolki odbyła się kolejno:

1998 - Japonia
1999 - Stany Zjednoczone
1999 - Europa


Jako następca czarno-białego NGP, NGPC zaatakował głównie kolorowym ekranem oraz lepszą specyfikacją techniczną. Konsolka kosztowała około 70$ i oferowała około 6-8 tytułów na start. Niestety jej niska popularność a co za tym idzie sprzedaż spowodowały że została wycofana ze sprzedaży w roku 2000.

Game Boy Color czyli kolejne przenośne dziecko Nintendo miało zdecydowanie lepszy start dzięki mega popularności poprzedników. Sprzęt po części został wręcz wymuszony gdyż w okolicach lat '96-'97 Game Boy Pocket był dla developerów po prostu za słaby. Premiera sprzętu wyglądała następująco:

1998, 19 Październik - Japonia
1998, 18 Listopad - Stany Zjednoczone
1998, 23 Listopad - Europa


Konsolka posiadała znacznie lepszy procesor, więcej pamięci, kolorowy ekran oraz port podczerwieni. Już na starcie dzięki wstecznej kompatybilności "Pan Kolorowy" oferował pokaźną listę tytułów, nie brakowało także pozycji nowych. O popularności sprzętu chyba nie muszę wspominać ? Ostatnia oficjalna gra wydana została w 2002 roku, w Japonii, był to "One Piece: Maboroshi no Grand Line Boukenhen!"

Runda 1 - Design i mobilność


Neo Geo Pocket Color:                                                            Game Boy Color:

Wymiary: 80 x 130 x 30,5 mm                                                Wymiary: 133 x 78 x 27 mm
Waga: 145g (z bateriami)                                                        Waga: 200g (z bateriami)
Sterowanie: Przyciski A, B, Option, Analogowy dżojstik            Sterowanie: Przyciski A, B, SELECT, START, Krzyżak

Jeżeli o wygląd chodzi, konsolki znacznie się od siebie różnią. Podobne mają jedynie wymiary, jednak NGPC trzyma się w inny sposób (jak GBA) co mnie osobiście bardziej przypada do gustu. Również waga konsol jest mała, GBC jest kilkadziesiąt gramów cięższy jednak dźwiganie nawet obydwu na raz nie powinno nikogo zmęczyć. O ile patrząc na wygląd GBC, to nieco zmodernizowana obudowa od Pocketa, tak NGPC daje czadu. Osobiście (co po raz kolejny podkreślam) bardziej podoba mi się ta od NGPC. Sposób wkładania i wyjmowania kartridża, sposób trzymania, wygląd obudowy (lekko zaokrąglone kanty) oraz co najważniejsze - STEROWANIE. W przypadku przycisków A i B oraz Option/Start, Select nie odczuwa się różnicy, tak przy krzyżaku jest ona znacznie odczuwalna. Otóż NGPC posiada analogowy dżojstik, którego płynność i precyzja przypomina gałki analogowe z padów konsol stacjonarnych. Zero zużywania gumek pod krzyżakiem i bólu kciuka. Zauważyłem również że często podczas dłuższego grania na GBC bolał mnie prawy kciuk. Przy NGPC nigdy to nie występowało.








Co do pozostałych kryteriów takich jak wytrzymałość plastiku, jakość przełączników itp. - obie konsolki stoją na równym, bardzo wysokim poziomie. Nie mam absolutnie nic do zarzucenia zarówno pod adresem GBC jak i NGPC. Na przedstawionych zdjęciach porównano GBC w wersji kolorystycznej Atomic Purple oraz NGPC w wersji kolorystycznej "Carbon Black".

Runda 2 - Możliwości techniczne


Neo Geo Pocket Color:

Procesor: 16-bit Toshiba TLCS900H 6.144MHz oraz 3.072 MHz Z80
Pamięć: 16 Kb RAM
Grafika: Wyświetlacz 2,6" TFT LCD o rozdzielczości 160x152pix, max. 146 kolorów z palety 4096
Dźwięk: Stereo, dwa przetworniki SN76489
Zasilanie: 2 baterie AA (40 godzin gry), bateria CR-3032 dla podtrzymania biosu, zasilacz 3 V - DC3V, 300mA

Akcesoria dodatkowe (licencjonowane): Link kabel, kabel do podłączenia z Sega Dreamcast, Moduł bezprzewodowy do łączenia konsol ze sobą, lupa z podświetleniem, pokrowce oraz słuchawki.

Game Boy Color:

Procesor: 8-bit Z80 4/8MHz
Pamięć: RAM/VRAM = 32kB/16kB
Grafika: 2,6" Colour Reflective LCD o rozdzielczości 160x144 pix, max. 52 kolory z palety 32768 kolorów
Dźwięk: 4 kanałowy FM stereo
Zasilanie: 2 baterie AA (13 godzin gry), zasilacz 3 V - DC3V, 300mA

Akcesoria dodatkowe (licencjonowane): Aparat, drukarka, kabel link, pokrowce, gry z modułem wibracji/czujnikiem wychylenia, port podczerwieni. lupa z podświetleniem. Sporo innych.

Jeżeli chodzi o możliwości sprzętowe wygrywa NGPC, głównie z racji tego że jest młodsze. Wyższa rozdzielczość, lepszy ekran (technologicznie zbliżony do GBA) oraz lepsza jakość dźwięku. Dodatkowo konsolka posiada wbudowany bios zawierający kalendarz, budzik, horoskop itp. Ciekawie jest jeżeli chodzi o grafikę - NGPC potrafi wyświetlić więcej kolorów, jednak GBC dysponuje znacznie większą paletą barw. Na polu akcesoriów NGPC wypada blado. Tutaj znacznie dominuje GBC mogący popisać się takimi bajerami jak kamerka czy drukarka, nawet dyktafon (jednak nie licencjonowany przez Nintendo). Akcesoria do Neo Geo Pocket Color to typowe i standardowe urządzenia.

Runda 3 - Gry


Neo Geo Pocket Color:                                                            Game Boy Color:

Pojemność nośnika: do 4MB (32Mbit)                                      Pojemność nośnika: do 8 Mb (64Mbit)
Liczba gier: ok. 120                                                                Liczba gier: ok. 600-700

Największy motor napędowy i miód sprzętu - gry. Bez tego najlepszy sprzęt padnie trupem. Na tym poletku Game Boy Color totalnie miażdży konkurenta. Gier było całe mnóstwo, praktycznie z każdego gatunku. SUPER MARIO BROS DELUXE, METAL GEAR, RESIDENT EVIL, ZELDA, POKEMONY - czy naprawdę muszę wymieniać dalej? Jeżeli o Neo Geo Pocket Color mowa - było źle. Łącznie okazało się około 120 tytułów (z tego część tylko w Japonii) m.in Puzzle Bobble Mini, The King of Fighters R-1 & R-2, Metal Slug 1st Mission, Metal Slug 2nd Mission, Samurai Shodown 2, Sonic the Hedgehog, Dark Arms, Fatal Fury First Contact, Rockman Battle & Fighters, SNK vs. Capcom, Card Fighters Clash 1 & 2, Puyo Pop Fever, Last Blade i Gal Fighters. Warto zauważyć że nie było potencjalnych ''crapów''. Konsolce zupełnie brakowało gier RPG których GBC miał mnóstwo, gier wyścigowych nie było wcale (!) a platformówek zaledwie kilka (jednak nadrabiały jakością, jak chociażby świetny Sonic od Segi). Jedyna dziedzina w której nadrabiał sprzęt od SNK to ich domena czyli bijatyki. GBC nie miał ich zbyt wiele, a to co było nie zdobywało najwyższych ocen, u konkurencji natomiast takie tytuły jak SAMURAI SHOWDOWN 2, KING OF FIGHTERS, SNK vs. CAMCOM czy też LAST BLADE urywały głowy. Bijatyki to jednak zbyt mało i konsolka została skazana na rychłą śmierć.







Screeny porównawcze gier




Podsumowanie:


Za podsumowanie niech posłuży zliczenie punktów z poszczególnych kategorii:

Neo Geo Pocket Color:

Sprzęt = 9/10
Akcesoria = 5/10
Wygląd i mobilność = 9/10
Gry - ilość oraz zróżnicowanie gatunkowe = 3/10

SUMA = 26/40

Game Boy Color:

Sprzęt = 7,5/10
Akcesoria = 8/10
Wygląd i mobilność = 7,5/10
Gry - ilość oraz zróżnicowanie gatunkowe = 9/10

SUMA = 32/40

Zwycięzcą jest... GB Color! Wielkie brawa. Jakikolwiek komentarz jest zbędny, gdyż każdy chyba miał z nią kontakt. Przy okazji polecam wszystkim zainteresowanie się konkurencyjnym sprzętem od SNK ponieważ jest to naprawdę wspaniała konsolka, która nie miała po prostu szczęścia i gier. Zainteresowanych może odstraszyć jedynie cena (z kilkoma dobrymi grami ponad 200 zł) oraz dostępność (na ebay nie ma z tym problemu). Ja swój model wraz z trzema grami upolowałem za niespełna 80 zł z czego jestem niezmiernie zadowolony - zdecydowanie warto poznać alternatywę i wyrobić sobie własne zdanie. Ja tymczasem, lecę pograć na jednej i drugiej konsolce, wspaniałe gry czekają.


Neo Geo Pocket Color - wspaniała konsolka, której do pełnego sukcesu zabrakło odrobiny szczęścia... i gier ;)

Linki:


http://pl.wikipedia.org/wiki/Neo_Geo_Pocket_Color - Tutaj poczytacie więcej na temat konsoli Neo Geo Pocket Color.



Powrót do poprzedniej strony

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
                        
   
www.gbforever.pl | System: PHP-Fusion | Projekt graficzny oraz logo: Keitaro

Strona korzysta z plikow cookies (tzw. ciasteczka), aby ulatwic korzystanie z naszego serwisu oraz do celow statystycznych.
Jezeli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia.
Pamietaj, ze mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies, zmieniajac ustawienia przegladarki.