Nawigacja
Strona główna
Forum
YouTube
Facebook
Grupa na Facebooku
O stronie
Zapraszamy!

Artykuły
GB Classic
GB Pocket
GB Light
GB Color
GB Advance
GBA SP
GB Micro
Polecamy
Jak rozpoznać oryginalny kartridż?

Wszystkie nietypowe rodzaje kartridży

Metroid Zero Mission

Castlevania Legends

GBA SP v2 vs GBA SP v1

GBA SP v2 Surf Blue

GB Micro Pink
Ostatnie komentarze
philipo
13/10/2021 11:05
https://youtu.be/8RuAKtb2too

Chaykin
20/04/2020 21:23
Świetna recenzja, miło się czytało. Dzięki Antari!

philipo
24/05/2019 10:17
Ale zaskoczenie ! Dzięki, bardzo ciekawy tekst ;-)

philipo
16/11/2018 21:14
Nie znałem tej maszynki, super ciekawy tekst.

GBM_Fan
21/03/2014 10:35
Naprawdę fajna recenzja, do tego okraszona świe...

stasiek19
18/02/2014 01:34
Zacna cegiełka

stasiek19
18/02/2014 01:33
W sumie najlepszy do grania po ciemku, ponieważ...

stasiek19
18/02/2014 01:32
Mam podobnego tylko że żółtego z przodu i niebi...

guzik
04/01/2014 20:26
kabelek kupuje się oddzielnie.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Artykuły | Publicystyka | Dziewczyny Maria czyli ile lasek ma hydraulik?
Autor tekstu: Antari
Księżniczki Grzybkowego uniwersum


Żywot kochanka do prostych nie należy. Wie o tym najlepiej nasz poczciwy hydraulik, wielokrotnie zmuszany do ratowania swych nadobnych niewiast z rąk nieczułych gnębicieli. Swój debiut w tej materii zaliczył w roku 1981, ratując z rąk wielkiej małpy kobietę, która skradła mu serce - Pauline. Kto uważnie śledził losy koncernu z dużym N w nazwie, ten wie że Mario nie poprzestał na jednym palcu i w przyszłości zapragnął sięgnąć po całą rękę. Tak narodził się jego przejściowy romans z Daisy, a następnie z tą jedyną - Peach. Czy na tym poprzestał? Kto go tam wie...

1. Pauline


''To od niej wszystko się zaczęło'' - tak pokrótce można przedstawić pierwszą kochankę Mario - Pauline. Postać nie tylko ważna w ujęciu historii serii, lecz także odrobinkę zapomniana, mylna wielokrotnie z jej nowocześniejszymi ''substytutami'', a także lekko zaniedbana. Bez dwóch zdań należy jej się szacunek - stanowi pierwszą oficjalną ofiarę której na ratunek ruszył poczciwy Mario, znany wówczas jako Jumpman.

Historia Pauline mówiąc w skrócie nie istnieje. Delikatnie mówiąc można ją streścić jednym zdaniu: Dziewczyna zostaje porwana przez ogromną małpę (Donkey Kong) a następnie uratowana przez hydraulika (Jumpman). Tyle. Nintendo z całą pewnością mogło się postarać o lepszą historię, spróbować wyjaśnić pochodzenie dziewczyny, obecne zajęcie etc.

Jeżeli chodzi o sferę wizualnej prezentacji postaci na pierwszy plan wysnuwają się niebieskie oczy - charakterystyczne dla postaci królestwa ''grzybiarzy'' oraz czerwona sukienka powyżej kolan a także solidny makijaż obejmujący czerwono-krwistą szminkę i fioletowe cienie pod oczy. Kolor jej włosów bywa określany mianem ciemnego brązu.

Jako ciekawostkę można dodać fakt, iż swe imię dziewczyna zawdzięcza Polly James - żonie przedstawiciela handlowego Nintendo w ameryce - Dona James'a.

Pauline jest pierwszą i ostatnią postacią żeńską w uniwersum Nintendo, nad którą nigdy bezpośrednio nie przejęliśmy kontroli. Kobieta nie zaliczyła także nigdy interakcji ze swymi ''rywalkami'' ograniczając kontakty w Mushroom Kingdom wyłącznie do Mariana.Po raz pierwszy - Donkey Kong (NES). Cztero-poziomowy oldschool pełną gębą, czyli pierwszy chapter niekończącej się historii, w której wirtualny heros ratuje bliżej nieokreśloną niewiastę z rąk bestii. Co z tego że Mario to tak naprawdę Jumpman?

Co z tego że Pauline jawi się jako bezosobowa Lady? I wreszcie co z tego, że to bezpośrednia zrzynka z hitu kinowego King Kong? Wszyscy kochają i będą kochać wielką małpę, kobietę w potrzebie i hydraulika. Aż do końca świata.
Po raz pierwszy na konsoli Game Boy - Donkey Kong. Jak głosi maksyma: ''Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki'' - Mario wszedł i wyszedł z niej z całkiem dobrym skutkiem. Grę o inicjałach ''DK'' wydaną w 1994 z całą pewnością nie można nazwać biernym portem.

Przemodelowaniu uległ cały system dostępnych poziomów a także sylwetka naszej ''dziewicy w opałach'', która o wiele bardziej przypominała tą widoczną na grafikach w manualu i boxie. Po ostatecznym pokonaniu ''małpiszona'' nad zakochaną parą unosi się serce. Ciekawostka: w opozycji do klasyka pozostaje rozstawienie postaci pod koniec gry (Mario po lewej, Pauline po prawej).


Inne gry:


''Paulina'' nie miała niestety tyle szczęścia co jej ''młodsze siostry'' obsadzając jedynie odświeżone wersje klasyka z 1981 roku, nowoczesne wariacje na ich temat oraz bywała epizodycznie w różnych ''eksperymentach'' - jednym słowem pozostała w znanym segmencie. Z pozycji wartych odnotowania, wystąpiła m.in w: Pinball (NES, Bonus Area), Donkey Kong/Donkey Kong Jr./Mario Bros., Donkey Kong Classics, Game & Watch Gallery 2, 4, Donkey Kong (GB), Donkey Kong 64, WarioWare, Inc.: Mega Microgame$, WarioWare, Inc.: Mega Party Game$, Classic NES Series: Donkey Kong, Mario vs. Donkey Kong 2: March of the Minis, Super Smash Bros. Brawl oraz Mario vs. Donkey Kong: Minis March Again!.


2. Daisy


Trzecią w kolejności chronologicznej księżniczką, która nawiedziła ''Marianowe królestwo'' była Daisy - postać w całości zaprojektowana przez ojca konsoli Game Boy, legendy naszej branży - Gunpei'a Yokoi. Co ciekawe historia przedstawiona w Super Mario Land z 1989 roku - pierwszej grze w której pojawiła się Daisy - jest jeszcze bardziej pokręcona, niż w typowych dla Nintendo produkcjach.

Akcja gry osadzona została w królestwie będącym w sojuszniczych stosunkach ze znanym wszystkim Mushroom Kingdom - Sarasaland. Daisy jest jego księżniczką, nic więc dziwnego, iż w krótkim czasie jak przystało na ''Nintendowskie klimaty'', zostaje porwana przez rubasznego kosmitę - Tatangę znanego także jako Tatanga the Mysterious Space Man. Z niewiadomych przyczyn w całą aferę wplątany zostaje Mario, który (najwyraźniej z polecenia Peach) rusza na ratunek niewieście w ''potrzebie''. Zważywszy na serduszko pojawiające się po przejściu gry nad głową pary, należy sobie zadać pytanie: Czy Peach była świadoma skoków w bok Mario? Kto by przypuszczał że fabuła tej produkcji jest taka głęboka, hm?

Daisy zazwyczaj przywdziewa żółto-pomarańczową sukienkę bogatą w liczne kwiatowe akcenty, będące charakterystycznym motywem dla tej postaci, a także krótkie białe rękawiczki. Tradycyjnie dla postaci żeńskich w ''ogródku Ninny'', ma niebieskie oczy, oraz jasno brązowe włosy. Na jej głowie spoczywa złota korona, również przyozdobiona w kwiatowe wzory - będąca symbolem jej władzy w Sarasaland.

Nasza księżniczka pozostaje w bliskich przyjacielskich stosunkach z Peach, a także Mario i spółą. Liczne konstatacje wzbudza relacja między nią a Luigim. W grze ''NES Open Tournament Golf'' dała się poznać jako maskotka zagrzewająca do walki ''zielonego brata Mario''. Czy coś z tego wyszło? Pozostaje wyłącznie snuć domysły.Po raz pierwszy - Super Mario Land. Mega klasyk, w którym przemierzając tajemnicze odstępy królestwa Sarasaland, staramy się uwolnić z rąk obleśnego kosmity Tatangi, księżniczkę Daisy - sprawującą pieczę nad owym królestwem w roli monarchy.

Po pokonaniu każdego z 3 bossów naszym oczom ukazuje się ukochana Daisy - niestety po bliższej interakcji czar pryska i na arenie pojawia się randomowy potworek. Mario nie pozostaje nic innego jak tylko udać się do kolejnego świata, pokonać Tatangę i zebrać całusa od księżniczki. Ciężki los hydraulika...Inne gry:


Księżniczka Daisy zaliczyła swoje występy (także w charakterze grywalnej postaci) w m.in następujących produkcjach: NES Open Tournament Golf, Mario Tennis, Mario Party 3, 4, 5, 6, 7, 8, Super Smash Bros. Melee, Mario Golf: Toadstool Tour, Mario Kart: Double Dash!!, Mario Power Tennis, Mario Superstar Baseball, Mario Kart DS, Mario Smash Football, Mario Hoops 3-on-3, Mario Strikers Charged Football, Mario & Sonic at the Olympic Games, Mario Party DS, Super Smash Bros. Brawl, Mario Kart Wii oraz Mario Super Sluggers.


3. Peach


Princess Peach Toadstool - bo tak brzmi jej pełne imię i nazwisko, jest jednym z najgenialniejszych tworów Shigeru Miyamoto, niezastąpionego geniusza naszej branży. ''Brzoskwinka'' jest prawdziwą, choć nie jedyną, miłością naszego wąsatego przetykacza kanalizacji, z którym tworzy ponadczasowy tandem, który bawi nas od ponad 20 lat.

Jak wszyscy wiemy nasza ''blond księżniczka'' jest podstawowym asumptem do zagłębienia się w morzu możliwości jakie niesie ze sobą każda kolejna część Mario. Jej rola jest zazwyczaj obligatoryjna - dać się porwać Bowserowi - a następnie nagrodzić ciepłym słowem (lub czymś więcej) poczciwego hydraulika. Peach stoi na straży grzybkowego królestwa, wydając rozkazy ze swojego masywnego zamku, opanowanego przez powszechnie występujące grzybki. Utrzymuje przyjacielskie stosunki z bratem Mariana (Luigi) a także Wario, Toad'em oraz najbliższą powierniczką sekretów jej serca - księżniczką Daisy.

Historia Peach przedstawia się dość enigmatycznie - W Yoshi's Island DS poznajemy co prawda zarzewie znanej wszystkim dziś historii, aczkolwiek wiele kwestii pozostaje nierozstrzygniętych. Księżniczka będąc jedyną córką Króla Toadstools'a, po jego tajemniczym zniknięciu obejmuje tron grzybkowej krainy.

W przeciwieństwie do stereotypowej blondynki, księżniczka Peach jest sprytna, rozgarnięta, opanowana ale także chętna przygód (cokolwiek to miałoby oznaczać). Przede wszystkim postać należy klasyfikować jako osobowość o czystym sercu - być może dlatego tak często ulega ''zalotom'' Bowsera. Różowa sukienka, złota monarsza korona z drogocennymi kamieniami, długie białe rękawiczki oraz wrodzony wdzięk i aparycja to niezaprzeczalnie jej główne atrybuty. Dodatkowo posiada oczy barwy niebieskiej co ostatecznie potwierdza preferencje wąsatego Mario.Po raz pierwszy - Super Mario Bros. (NES). Porażająca grywalnością platformówka od Nintendo, prezentująca przebieg misji ratunkowej księżniczki Peach, przez bohaterskiego hydraulika Mario i jego ''pomylonego'' braciszka.

Po pokonaniu ostatniego z czterech bossów nasza ukochana wyzna nam miłość słowami: ''Thank You Mario! Your Quest is Over. We present you a new quest.'' Po czym możemy ją znowu uratować... i tak od niespełna 20 lat.

Po raz pierwszy na konsoli Game Boy Color - Super Mario Bros. Deluxe. Pierwsze uderzenie Peach na konsoli o inicjałach GBC, od razu okazało się knockoutem. W tej perfekcyjnej konwersji klasyka z 1985 roku kolejny raz uratujemy naszą ukochaną z rąk demonicznego Bowsera.

Co ciekawe w przeciwieństwie do pierwowzoru - po uratowaniu księżniczki nad ''zakochaną parą'' unosi się serce - znak rodzącego się w bólach uczucia tej zakręconej pary.


Inne gry:


Poza tradycyjnymi tasiemcami od Ninny w której Peach odgrywa jedynie rolę ''pretekstu fabularnego'' dla Mario do przebiegnięcia tych kilkudziesięciu poziomów w celu przetrzepania tyłka Bowserowi, nasza ''blond piękność'' zaliczyła także serie gier sportowych, wyścigowych, multiplayerowych, w których bezpośrednio możemy nią zagrać (Mario Kart, Mario Party, Mario Tennis, Super Smash Bros. Melee, Mario Hoops 3-on-3, Mario & Sonic at the Olympic Games, Mario Super Sluggers, Mario Smash Football, Mario Superstar Baseball, Mario Golf). Ponadto na DSa wydana została platformówka w całości poświęcona księżniczce Peach - Super Princess Peach. Inne tytuły z Peach: Super Mario Galaxy, Super Paper Mario, New Super Mario Bros., Mario & Luigi: Partners in Time, Mario Pinball Land, Mario & Luigi: Superstar Saga, Super Mario Sunshine, Super Mario 64, Super Mario World, Super Mario Bros. 2, 3.


4. Rosalina


Zaszczytne miano ''księżniczki XXI w.'' bez wątpienia najlepiej obrazuje kreację ostatniej jak dotąd żeńskiej postaci w uniwersum Nintendo - Princess Rosalina. Zgodnie z nowoczesnymi trendami Rosalina jest silną, wyzwoloną spod męskiego szowinizmu Braci Mario, kobietą, która nie dość że nie potrzebuje pomocy duetu naszych hydraulików, to jeszcze sama rozpościera nad nimi swe opiekuńcze skrzydła, sama im jej udzielając!

Historia Rosaliny, wydaje się mieć wyłącznie epizodyczne znaczenie dla całości serii, chociaż pod względem treści w zupełności przystaje do Marianowych pokręconych standardów. Z bogatych księgozbiorów dostępnych w obserwatorium astronomicznym dowiadujemy się, iż początkowo była ''zwykłą'' szarą obywatelką Grzybkowego Królestwa. Pewnego razu na drodze spotyka zniszczony statek kosmiczny w którym odnajduje poszukujące swej mamy małe stworzonka o imieniu Luma.

Jak każda postać uniwersum Ninny, Rosalina obdarzona jest szczerozłotym sercem, które podpowiedziało jej, iż opieka nad małymi Luma jest jej życiowym powołaniem. Po kilku latach wzmożonych obserwacji gwieździstego nieba, udaje się jej naprawić statek a następnie przystąpić do podróży mającej na celu odnalezienie matki wszystkich Lumów.

W czasie kosmicznej eskapady nasza księżniczka dowiaduje się o istnieniu Star Bits (ulubione jedzenie Lumów) a także przeszłości swojej własnej matki, która jak się później okazuje opuściła już dawno ''grzybkowy padół łez''. Wraz z rozwojem historii Rosalina zostaje przybraną matką istot Luma, a w konsekwencji ''dobrym duchem'' całej galaktyki (Luma po dorośnięciu zamieniają się w gwiazdy, planety).

Rosalina jest postacią stricte wzorowaną na Peach z zachowaniem pewnej subtelnej odrębności, która nadaje jej indywidualny charakter. Zazwyczaj ubrana jest w niebiesko zieloną sukienkę, w jej prawej ręce spoczywa różdżka z gwiazdkowym akcentem na końcówce, na jej głowie spoczywa srebrna korona będąca atrybutem piastowanego przez nią królewskiego urzędu. Kolor jest włosów określany jest mianem niezwykle jasnego blondu, oczu - jasny niebieski. W opozycji do pozostałych księżniczek, Mario nie pałał szczególnym uczuciem do Rosaliny - prosząc ją o pomoc w uratowaniu tej jedynej - Peach. Mówiąc krótko panienka na jedną noc.Po raz pierwszy - Super Mario Galaxy (Wii). Księżniczkę Rosalinę pierwszy raz zobaczymy zagłębiając się w platformowe przygody hydraulika na konsoli Wii. Spotkamy ją w lokacji o nazwie Gateway Galaxy, gdzie zaprezentuje się nam jako matka wszystkich Luma (specjalna rasa kosmicznych gwiazdek) sprawująca piecze nad kosmicznym obserwatorium znajdującym się w grzybkowym królestwie.Inne gry:


Jak dotąd jedynie - Mario Kart Wii - Rosalina jako postać grywalna występuje w owej grze po raz pierwszy. Można ją odblokować posiadając Save File gry Super Mario Galaxy oraz biorąc udział w co najmniej 50 wyścigach. W czasie każdego okrążenia Rosalinie towarzyszy Luma orbitujący w okolicach naszego pojazdu.


Dla dociekliwych:


Obszerna skarbnica wiedzy o postaciach z Nintendo - Super Mario Wiki

Kompendium wiedzy o: Pauline, Daisy, Peach, Rosalinie.Powrót do poprzedniej strony

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
                        
   
www.gbforever.pl | System: PHP-Fusion | Projekt graficzny oraz logo: Keitaro

Strona korzysta z plikow cookies (tzw. ciasteczka), aby ulatwic korzystanie z naszego serwisu oraz do celow statystycznych.
Jezeli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia.
Pamietaj, ze mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies, zmieniajac ustawienia przegladarki.