Nawigacja
Strona główna
Forum
YouTube
Facebook
Grupa na Facebooku
O stronie
Zapraszamy!

Artykuły
GB Classic
GB Pocket
GB Light
GB Color
GB Advance
GBA SP
GB Micro
Polecamy
Jak rozpoznać oryginalny kartridż?

Wszystkie nietypowe rodzaje kartridży

Metroid Zero Mission

Castlevania Legends

GBA SP v2 vs GBA SP v1

GBA SP v2 Surf Blue

GB Micro Pink
Ostatnie komentarze
philipo
13/10/2021 11:05
https://youtu.be/8RuAKtb2too

Chaykin
20/04/2020 21:23
Świetna recenzja, miło się czytało. Dzięki Antari!

philipo
24/05/2019 10:17
Ale zaskoczenie ! Dzięki, bardzo ciekawy tekst ;-)

philipo
16/11/2018 21:14
Nie znałem tej maszynki, super ciekawy tekst.

GBM_Fan
21/03/2014 10:35
Naprawdę fajna recenzja, do tego okraszona świe...

stasiek19
18/02/2014 01:34
Zacna cegiełka

stasiek19
18/02/2014 01:33
W sumie najlepszy do grania po ciemku, ponieważ...

stasiek19
18/02/2014 01:32
Mam podobnego tylko że żółtego z przodu i niebi...

guzik
04/01/2014 20:26
kabelek kupuje się oddzielnie.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Artykuły | Hardware | Jak wymienić baterię w kartridżu przeznaczonym na GB Classic i Color?




Autor tekstu: Yano




Jak wymienić baterię w kartridżu przeznaczonym na GB Classic i Color?


Co zrobić gry po ''skromnych'' 150 godzinach gry przykładowo w Pokemon Gold/Silver/Crystal naszym oczom nie ukaże się wyczekiwana opcja ''Continue'', lecz zaskakujące ''New Game''? Tego typu pytanie zapewne generowało się w głowach niektórych z was dość często. Z pomocą przychodzi krótki poradnik, prezentujący w jaki sposób wymienić baterię odpowiedzialną za zapis stanu gry w pozycjach przeznaczonych na GB Classic i Color.

Na początku warto wspomnieć mechanizmie działania zapisu w grach na konsole GB Classic i GB Color. Bateria służyła do zasilania pamięci tymczasowej, która zaś odpowiadała za przechowywanie zapisów stanu gry (Save). Istnieje wiele rodzajów baterii, które można wykorzystać w tym oto celu. W oryginalnych grach na konsole GB Classic i GB Color stosowane były baterie CR1616 i CR2025, obie o napięciu 3V. Poza nazwą różniły się one pojemnością - CR1616 posiadały 50 mAh, a CR2025 160 mAh. Te pierwsze wykorzystywano w większości gier posiadających opcję zapisu stanu gry. Te drugie w pozycjach, które obciążały baterię dodatkowymi funkcjami np. wbudowanym zegarem (Pokemon Gold/Silver/Crystal). W poniższym poradniku prezentujemy metodę polegającą na wmontowaniu jeszcze pojemniejszej baterii CR2032 o pojemności aż 220 mAh. Teoretycznie można też zamontować inne, jeszcze większe pojemnościowo baterie, lecz może się zdarzyć, że po prostu nie zmieszczą się one do środka z uwagi na swoje gabaryty. Ilość miejsca we wnętrzu kartridżów, zwłaszcza tych na konsole GB Classic była bardzo ograniczona. Naszym zdaniem najlepszy stosunek pojemności (ilości mAh) do gabarytu baterii stanowi właśnie bateria CR2032, która bez problemu zmieści się do środka kartridża i jest dodatkowo niemal 5 razy bardziej wytrzymała od standardowej CR1616.

Przygotowania:


Do przeprowadzenia zabiegu wymiany baterii będą nam potrzebne:

- Lutownica grzałkowa (tzw. długopisowa) o ostrym, szpiczastym grocie. Opcjonalnie można użyć również lutownicy tranzystorowej, choć odradzam takie rozwiązanie gdyż jest ona dużo cięższa i nieporęczna, co utrudnia manewrowanie na niewielkiej przestrzeni w kartridżu.

- Baterię CR2032. Polecam zakup baterii CR2032H do druku o oznaczeniu 2-pin. Jest to bateria posiadająca 2 "nóżki"(blaszki), będące wyprowadzeniami na ładunek ujemny i dodatni. Opcjonalnie można użyć także innych baterii o mniejszej pojemności tj. CR1616 i CR2025, ale ich trwałość będzie o wiele mniejsza.

- GameBit 3.8mm. Jest to specjalny śrubokręt służący do odkręcania nietypowych śrub z kartridży konsol Game Boy, NES, SNES, Virtual Boy, Nintendo64, Sega Game Gear. Odradzamy odkręcanie domowymi metodami typu pincetą, przetopionym długopisem itd. Może to prowadzić do trwałego uszkodzenia główki śrubki.

- Pilnik. Posłuży nam do zmatowienia blaszanej powłoki "nóżek" (blaszek) baterii, dzięki czemu łatwiej wykonamy zabieg lutowania.

- Topnik (odtleniacz). Tzw. pasta lutownicza lub kalafonia, używana dla uzyskania lepszego efektu w trakcie lutowania.

- Obcążki lub uchwyt pomocniczy. Wykorzystamy je do precyzyjnego, wygodnego utrzymania układów scalonych i baterii w trakcie lutowania. Obcążki wykorzystamy też do wygięcia "nóżek" (blaszek) baterii, aby pasowały w odpowiednie miejsce na kartridżu.

- Spoiwo lutownicze (cyna) w formie drutu lutowniczego, umożliwiające wypełnienie spoiny w trakcie lutowania.

- Kartridż z grą posiadającą opcję zapisu (z uszkodzoną/wyczerpaną baterią).

Opcjonalnie:

- Cyfrowy miernik uniwersalny z możliwością pomiaru oporu w bateriach. Wykorzystamy go do zmierzenia ilości voltów w starej (rozładowanej) i nowej baterii.



Krok 1


Krok pierwszy to nie lada zadanie. Trzeba bowiem dostać się do wnętrza dyskietki, co w większości przypadków jest karkołomne i potrafi zdenerwować. Karty posiadają bowiem nietypowe śrubki, do odkręcenia których najlepiej nadają się serwisowe śrubokręty (dostępne np. na allegro). Jeżeli jednak nie uśmiecha się nam dawać około 20 zł za taki śrubokręt możemy do wewnątrz dostać się na inne sposoby. Ja polecam pincetę. Łapiemy za jej pomocą śrubę, a potem ją samą w kleszcze i tak na siłę otwieramy. Możemy przy tym zadrapać śrubę i wyszczerbić pincetkę, ale czegóż to się dla naszej ulubionej gry nie robi?



Sposobów na dostanie się do środka kartridża jest zapewne dużo. Jednym z popularniejszych jest na tzw. długopis - bierzemy zwykły plastikowy i podpalamy zapalniczką końcówkę którą piszemy, żeby się troszkę stopił. Następnie przykładamy rozżarzoną końcówkę do śruby, czekamy aż wystygnie i mamy śrubokręt gotowy (żywotność to ok 3-5 użyć). Gdy już uda Wam się uporać ze śrubką, czeka Was banalna czynność, dodatkowo pokazana na zdjęciach poniżej. Dla totalnie opornych zaznaczę, iż trzeba po prostu zsunąć przedni panel karta ku dołowi, a następnie podnieść.







Krok 2


Trochę się nam fotograf pospieszył. Czerwonymi okręgami mamy ładnie pokazane miejsca + i - gdzie była wlutowana oryginalna bateria. Jednakże aby otrzymać widok taki jak na zdjęciu poniżej, co trzeba zrobić? Wylutować starą baterię! Brawo! Wylutowaną baterię zanosimy do składu zużytych materiałów groźnych środowisku, lub po prostu wrzucamy do kosza na śmieci. W tutorialu, który właśnie czytacie wymieniliśmy starą baterię CR1616 (która oryginalnie znajdowała się w kartridżu) na nową CR2032.



Krok 2,5


Kolejnym krokiem jest przygotowanie przewodu, za pomocą którego połączymy nową baterię z płytką. Należy ''obielić'' końcówki kabelka z każdej ze stron. Jest to zabieg mający na celu poprawienie przyczepności podczas lutowania kabelka do baterii i płytki. ''Obielanie'' polega na posmarowaniu końcówek pastą lutowniczą, a następnie włożeniu ich do rozgrzanej cyny. Tak aby zmieniły kolor z miedzianego na srebrzysty.



Krok 3


Kolejnym krokiem jest przygotowanie przewodu, za pomocą którego połączymy nową baterię z płytką. Należy ''obielić'' końcówki kabelka z każdej ze stron. Jest to zabieg mający na celu poprawienie przyczepności podczas lutowania kabelka do baterii i płytki. ''Obielanie'' polega na posmarowaniu końcówek pastą lutowniczą, a następnie włożeniu ich do rozgrzanej cyny. Tak aby zmieniły kolor z miedzianego na srebrzysty.



Krok 4


Obielane kabelki wlutowujemy jak na zdjęciu poniżej. Pamiętajmy o biegunowości (+/-). Staramy się to zrobić tak, aby po testach odporności na zniszczenia mechaniczne (np. podrzucenie kartridża kilka razy) nasz Save nadal ''trzymał''. Naprawdę dobrze jest wykonać kilka testów, aby po radosnym skręceniu kartridża nie było rozczarowania. W razie czego możemy okleić baterię z przylutowanymi do niej kabelkami taśmą izolacyjną, powinno to nieco zabezpieczyć styki przed rozlutowaniem.



Krok 5


Całość powinna prezentować się mniej więcej tak jak na zdjęciu poniżej. Następnie skręcamy kartridż, tak aby wyglądał dokładnie jak przed rozkręceniem.



Okiem Mordena


Tutorial opisuje wlutowanie przewodów i zabezpieczenie ich taśmą. Na sieci widziałem też tutoriale, które przewody zastępują wlutowanymi na stale, odpowiednio dogiętymi blaszkami. Nie ma w tych metodach nic złego, ale warto wspomnieć o uchwytach i podstawkach. Miejsce w kartridżu jest ograniczone, ale uchwyt się zmieści - odpowiednia podstawka pewnie tez, co skutecznie wyeliminuje konieczność ponownego lutowania. Przykładowe produkty znajdziecie tutaj. Dodatkowo, w tutorialu przewody lutowane są bezpośrednio do baterii, czego się nie zaleca. Warto wspomnieć o ryzyku eksplozji w przypadku przegrzania.

Kolejna sprawa to rozkręcanie kartridża. Tutorial wspomina o śrubokrętach "serwisowych" nie nazywając rzeczy po imieniu, po czym przechodzi do własnej roboty śrubokrętu ze stopionego długopisu. To lekko ''barbarzyńska'' metoda i ryzykujemy uszkodzenie obudowy kartridża. Poza tym nie rozumiem po co bawić się w topienie długopisów, skoro zakup GameBit'a to żaden problem. Można je dostać miedzy innymi na Play-Asia [GameBit 3.8mm do cartow GB, N64, SFC oraz GameBit 4.5mm do konsol N64, SFC, GC, PCE]. Serwis Play-Asia ma je w stałym asortymencie, czego nie można powiedzieć o Allegro. GameBit to dobra inwestycja. Raz kupiony szybko się nie zużyje.


Podsumowanie:


Cały zabieg powinien trochę ''dać Wam w d*pę'', ale przy odrobinie dobrej woli, uda się Wam odzyskać moc ''sejwowania''. Cieszę się, że poświeciliście swój cenny czas na dobrnięcie do końca tego artykułu. Wyrażam także nadzieję, iż był on pomocny. W razie jakichkolwiek pytań i ewentualnych niejasności proszę o wypisywanie ich w sekcji ''komentarze''.



Powrót do poprzedniej strony

Komentarze
GBColorSprint dnia March 02 2011 23:00:10
A ja mam takie pytanie - dlaczego bateria CR2032, a nie CR1616 tak jak w oryginale? Dłużej trzyma save? Idealnie pasuje? Mam spore wątpliwości, a muszę jak najszybciej zmienić w swoim GTA. smiley

Poradnik bardzo dobry, każdy może teraz sobie zmienić bateryjkę.
Chaykin dnia March 03 2011 00:19:30
CR1616 - 55 mAh
CR2032 = 200 mAh

smiley
Wojtes dnia August 10 2011 00:08:17
lol na nic mi się nie przydał przewodnik. Jak dzieje mi się tak w Wario Land 4 (korona zamienia mi się na rękę - wiem, że savy się skasowały) to jak nie pierdzielnę w wario to się nie naprawi smiley żadnego wymieniania baterii!! polecam sposób )
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
                        
   
www.gbforever.pl | System: PHP-Fusion | Projekt graficzny oraz logo: Keitaro

Strona korzysta z plikow cookies (tzw. ciasteczka), aby ulatwic korzystanie z naszego serwisu oraz do celow statystycznych.
Jezeli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia.
Pamietaj, ze mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies, zmieniajac ustawienia przegladarki.