Nawigacja
Strona główna
Forum
YouTube
Facebook
Grupa na Facebooku
O stronie
Zapraszamy!

Artykuły
GB Classic
GB Pocket
GB Light
GB Color
GB Advance
GBA SP
GB Micro
Polecamy
Jak rozpoznać oryginalny kartridż?

Wszystkie nietypowe rodzaje kartridży

Metroid Zero Mission

Castlevania Legends

GBA SP v2 vs GBA SP v1

GBA SP v2 Surf Blue

GB Micro Pink
Ostatnie komentarze
philipo
13/10/2021 11:05
https://youtu.be/8RuAKtb2too

Chaykin
20/04/2020 21:23
Świetna recenzja, miło się czytało. Dzięki Antari!

philipo
24/05/2019 10:17
Ale zaskoczenie ! Dzięki, bardzo ciekawy tekst ;-)

philipo
16/11/2018 21:14
Nie znałem tej maszynki, super ciekawy tekst.

GBM_Fan
21/03/2014 10:35
Naprawdę fajna recenzja, do tego okraszona świe...

stasiek19
18/02/2014 01:34
Zacna cegiełka

stasiek19
18/02/2014 01:33
W sumie najlepszy do grania po ciemku, ponieważ...

stasiek19
18/02/2014 01:32
Mam podobnego tylko że żółtego z przodu i niebi...

guzik
04/01/2014 20:26
kabelek kupuje się oddzielnie.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Artykuły | Modyfikacje | Jak zamontować podświetlenie ekranu w GB Classic?
Autor tekstu: Pajda
Jak zamontować podświetlenie ekranu w GB Classic?


Witam państwa. Mimo, iż powstało kilka poradników jak zmodyfikować wiele elementów w Waszej konsoli, to nie powstał jeszcze ten najważniejszy, na którym poprzednie modyfikacje bazują. Bo na przykład dodatkowy wyłącznik nie jest potrzebny gdy nie ma... podświetlenia. Szereg porad jakie znajdziecie w niniejszym tutorialu jest bardzo przydatna, tak, żeby mod wyszedł naprawdę przyzwoicie. Chodzi między innymi o niechciany efekt wybrzuszenia, który samoistnie powstaje przy montażu podświetlenia v3.

Jak już wcześniej wspomniałem tutorial ten będzie dotyczył montażu podświetlenia v3. Poradnik Nonfinite'a pokazuje jak w 10 minut założyć podświetlenie, tak, żebyśmy mieli gotową do pracy konsolę. Niestety ta "szybka" metoda nie niweluje efektu wybrzuszenia frontowej części obudowy, przez co na przykład może się odklejać szybka (Screen Protector). Moja metoda jest zdecydowanie dłuższa, ale również mamy pewność, że konsola ma swoje naturalne kształty i wyświetlacz nie jest zbyt ściśnięty (co z kolei może powodować zniekształcenia wyświetlanej grafiki). Tyle słowem wstępu. Przejdźmy do montażu podświetlenia.

Poniżej widzicie rozkręconą konsolę i przednią płytę główną wraz z wyświetlaczem. Będzie nas interesowała głownie ta część konsoli, gdyż właśnie ją będziemy modyfikować. Pierwszym krokiem będzie odkręcenie dwóch śrubeczek trzymających taśmę. Dzięki temu będziecie mogli bardziej odchylić wyświetlacz i unikniecie uszkodzenia taśmy. Bez tego manewru nie byłoby możliwe bezpieczne odklejenie taśmy spod wyświetlacza.


Kolejna rzecz do wykonania to oderwanie tych białych, małych, prostokątnych gąbeczek, które widać na dwóch zdjęciach poniżej.
Teraz możemy się zabrać za odklejanie taśmy przyklejonej od spodu wyświetlacza. Jest ona przyklejona na prawdę solidnie, więc trzeba być ostrożnym, żeby przy odklejaniu wyświetlacz nie pękł. Zaczynamy od odklejenia taśmy w górnym lewym rogu wyświetlacza. Najlepiej zacząć żyletką lub skalpelem, albo innym ostrym, płaskim nożykiem. Robimy to do momentu aż nie będziemy w stanie złapać odklejonego brzegu taśmy palcami. Zaczynając odklejać ostrym narzędziem musimy być bardzo ostrożni - raz, żeby nie wyszczerbić wyświetlacza, dwa - żeby się nie skaleczyć. Wszystkie te czynności widzicie na zdjęciach poniżej.


Gdy już złapiemy taśmę w palce, zaczynamy ją ostrożnie odklejać w kierunku prawego górnego rogu. Następnie posuwamy się w kierunku dolnego prawego rogu i na samym końcu do lewego dolnego rogu. Zwróćcie uwagę jak ułożone mam palce w momencie odklejania taśmy. Na zdjęciach po kolei widzicie jak odklejam taśmę, tak żeby sprawnie i bez uszkodzenia wyświetlacza ładnie zeszła. Chwilę czasu trzeba na to poświęcić i nie wolno robić tego na szybko. Szczególną uwagę należy również zwrócić na taśmę, żeby jej nie uszkodzić.
Wiadomo, że po oderwaniu taśmy spod wyświetlacza mogą zostać jakieś resztki kleju. Usuwamy go izopropanolem (nie próbujcie go rozrabiać z cukrem palonym, on nie jest do spożywania!) i zdrapujemy jakimś nieostrym przedmiotem (może to być np. paznokieć). Na końcu wyświetlacz od spodu czyścimy na przykład chusteczką higieniczną, żeby był idealnie czysty.
Następnie chciałbym Wam pokazać co stałoby się gdybyśmy już w tym etapie założyli panel podświetlający i próbowali skręcić konsolę. W związku z tym wkładamy na chwilkę panel podświetlający pod wyświetlacz i zakładamy frontową część obudowy na bebechy konsoli. Spójrzmy co się stało... część przednia obudowy wygięła się i zamiast być równiutka jak blat, jest wypukła. Wszystko widać na fotkach poniżej.

Na jednej z nich - jak włożyć panel, a na drugiej jak wygląda obudowa. Dlaczego o tym piszę, mimo, że mógłbym pominąć ten krok w poradniku? Bo pominięcie niektórych czynności daje właśnie taki efekt - deformacji obudowy konsoli. Wkładając panel podświetlający pod wyświetlacz sprawiamy, że ta część konsoli jest dwa razy grubsza. To tak jakby w tym miejscu były dwa wyświetlacze, jeden pod drugim. Dlatego też konsola jest za gruba w tym miejscu i przykręcając płytę główną z wyświetlaczem do przedniej części obudowy deformujemy ją.

Zadacie pytanie: dlaczego jest grubsza? Bo jest tam biała plastikowa ramka, która utrzymuje wyświetlacz we właściwej pozycji. Jest ona miejscami zbyt gruba, żeby weszły na nią jednocześnie panel podświetlający i wyświetlacz. Poniżej owej białej ramki są jeszcze luty z płyty głównej, które też powodują że wszystko "siedzi" wyżej, zamiast od razu na płycie głównej. Ale o tym w dalszej części poradnika.
Rozbieramy wszystko co do tej pory złożyliśmy. Wyciągamy panel podświetlający spod wyświetlacza i robimy taki manewr jak widać na zdjęciu poniżej. Mianowicie - przecinamy, topimy wspomnianą wyżej białą ramkę. Dlaczego w tym miejscu? Bo tędy pociągnięte zostaną kable od panelu podświetlającego i ramka, i tak musiałaby być w tym miejscu przecięta.


Gdy przetniemy ramkę musimy bardzo delikatnie i powoli ją wyciągnąć. Nie jest to łatwe i potrzeba na to troszkę czasu. Trzeba nią tak manewrować i tak ją wyginać, żeby wyszła. Wszystko widzicie na kolejnych zdjęciach. Bądźcie ostrożni bo podczas wyciągania ramki trzeba również odchylać wyświetlacz z taśmą. Musicie więc uważać żeby nie uszkodzić taśmy.
Następnym krokiem będzie modyfikacja tejże ramki. Do tego najlepiej użyć lutownicy dlatego, że plastik jest dość gruby i przy próbie cięcia czymkolwiek złamiemy całkowicie plastik. Na kolejno zamieszczonych zdjęciach widzicie jak wycinałem plastik z ramki, najpierw lutownicą, później skalpelem. W ten sposób uzyskałem bardzo równo wycięty plastik. Na dwóch ostatnich zdjęciach widzicie jak ramka powinna wyglądać. Dzięki temu mamy dalej ten element, który będzie trzymać i panel podświetlający i wyświetlacz w dobrej pozycji.

Warto wspomnieć, że podświetlenie v3 Nonfinite'a jest o tyle fajne, że mieści się całe w tej ramce. Dzięki temu w łatwy sposób zostało rozwiązane utrzymanie również podświetlenia w odpowiedniej pozycji, w stosunku do wyświetlacza leżącego na właśnie tym podświetleniu. Takie rozwiązanie ma jeszcze dwie zalety. Jedną z nich jest to, że ramka utrzymuje również folię polaryzacyjną, którą ciężko utrzymać w dobrej pozycji, a w tym przypadku ramka ogranicza niepożądany ruch tejże folii. Drugą zaletą jest to, że nie musimy usuwać diody sygnalizującej poziom zużycia baterii. W panelu podświetlającym v2 musieliśmy wycinać cały bok tego białego plastiku przez co panel mógł zawsze się przesunąć podczas skręcania konsoli. W ten sposób uzyskaliśmy więcej miejsca, tak, żeby oba elementy (panel i wyświetlacz) zmieściły się w konsoli.


Później musimy przejść do chyba najtrudniejszego etapu naszej modyfikacji. Żeby miejsce, w którym będzie wyświetlacz i panel podświetlający było odpowiednio przygotowane tzn. znalazło się w nim odpowiednio dużo przestrzeni, musimy zająć się lutowaniami na płycie głównej, które znajdują się bezpośrednio pod wyświetlaczem. Na zdjęciu są zaznaczone te miejsca lutowań, które musimy później zeszlifować tak żeby były praktycznie na równi z płytą główną.


Na zdjęciu poniżej widzicie jak szlifuję luty, które zajmują sporo miejsca. Do tego zabiegu użyłem mini-wiertarki i małego kamienia szlifierskiego. Taki kamień w kształcie stożka nadaje się do tego idealnie i pozwala na dokładne szlifowanie lutów, a nie całej powierzchni płyty głównej, co mogłoby doprowadzić do jej uszkodzenia w tych miejscach. Musimy uważać, żeby nie odginać zbyt mocno wyświetlacza, bo mogłoby to uszkodzić taśmę od wyświetlacza. Między innymi dlatego zabieg ten jest trudny do wykonania - trzeba jednocześnie utrzymywać wyświetlacz w niewygodnej do szlifowania pozycji i szlifować luty na płycie głównej. W trakcie pracy nad tym elementem waszego moda bądźcie bardzo cierpliwi i nie spieszcie się.
Tutaj widzicie płytę główną już po zabiegu szlifowania. Zaoszczędziliśmy w ten sposób sporo miejsca i z pewnością unikniemy efektu wybrzuszenia po skręceniu konsoli (niektóre miejsca lutowań nie są jeszcze zeszlifowane, ale widać ogólny zarys jak to powinno wyglądać).


Teraz właściwie możemy swobodnie włożyć panel podświetlający na swoje miejsce. Zobaczycie jak idealnie pasuje, a wyświetlacz położony na nim nie wystaje zbytnio ponad białą ramkę. W ten sposób uzyskaliśmy odpowiednią grubość w tym miejscu, co po skręceniu konsoli da jej naturalny kształt bez efektu wybrzuszenia.

Wspominałem wcześniej o zbyt mocnym ściśnięciu wyświetlacza, co mogłoby powodować zniekształcenia w wyświetlaniu grafiki na konsoli. Na szczęście po wykonaniu zabiegu w odpowiedni sposób uda się nam uniknąć i tego. Panel umieszczamy tak, jak na zdjęciach poniżej. Kabelki prowadzimy w szczelinie przecięcia plastiku. Właśnie tutaj uwidacznia się korzyść z przecięcia plastiku w tym właśnie miejscu - można poprowadzić tędy kabelki, a po skręceniu konsoli owej szczeliny w ogóle nie widać!


Pomiędzy panel świecący a wyświetlacz wkładamy folię polaryzacyjną. Folię możemy włożyć w dwojaki sposób. Normalnie - wyświetlacz będzie zielonkawy. Obrócony o 90 stopni - wyświetlacz będzie granatowy. W tym drugim przypadku po włączeniu konsoli uzyskamy efekt tzw. inwersji, czyli odwrócenia efektu wyświetlanych pikseli (w skrócie, piksele które w normalnym trybie były wyświetlane, teraz będą nieaktywne. Dla przykładu - napis Nintendo będzie się składał z nieaktywnych pikseli, a tło będzie całe w wyświetlanych pikselach).


Następnie przykręcamy taśmę, a kabeki wkładamy w otwór obok kondensatora tak jak widać na zdjęciach poniżej.


Kolejnym krokiem będzie przylutowanie dołączonego do zestawu rezystora. Lutujemy go do czerwonego kabelka. Nie będę się rozpisywał o tym, czy czerwony kabelek to plus, czy minus oraz jaki opór ma rezystor. W zestawie są elementy, które będą pasować i wszystko będzie działać tak, jak należy. Aczkolwiek gdyby komuś kabel się urwał i przylutowałby inny (np. również czarny), to należy pamiętać, że rezystor lutujemy do plusa. Wszystko widać na zdjęciu poniżej.


Tutaj z kolei widzicie dolną płytę główną wraz z zaznaczonymi miejscami gdzie przylutować kable. czerwony, wraz z rezystorem, lutujemy po lewej stronie do pierwszego punktu od dołu. Czarny z kolei po prawej stornie bezpośrednio do punktu lutowania styku baterii. Na drugim zdjęciu widać przylutowane przewody i ogólny zarys, jak to powinno wyglądać.
Tutaj widzicie już skończoną modyfikację wraz z włączonym, podświetlonym wyświetlaczem. Nieźle co? Podświetlony wyświetlacz naprawdę robi wrażenie. Do wyboru mamy różne kolory podświetlenia. Osobiście polecam zielony, niebieski i czerwony. Wyglądają zdecydowanie najlepiej. Część kolorów w tej modyfikacji nie wygląda najlepiej, aczkolwiek dopiero w biwersji można osiągnąć niesamowite efekty, ale o tym w następnym poradniku!

Podsumowanie:


Mam nadzieję, że cała operacja została przedstawiona w miarę przejrzyście oraz, że poradnik okaże się dość niezłym uzupełnieniem tematu wraz z opublikowanym wcześniej tutorialem "Jak zamontować drugi włącznik w GB Classic?". W razie jakichkolwiek wątpliwości co do czytelności artykułu, oraz pytań dotyczących technicznej strony owego zagadnienia, proszę o artykułowanie swojej opinii w sekcji ''komentarze''.Powrót do poprzedniej strony

Komentarze
GBowner dnia November 20 2012 21:39:04
OMG

żeby to zamontować trzeba się narobić ale dla chcącego zawsze coś dobrego :)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
                        
   
www.gbforever.pl | System: PHP-Fusion | Projekt graficzny oraz logo: Keitaro

Strona korzysta z plikow cookies (tzw. ciasteczka), aby ulatwic korzystanie z naszego serwisu oraz do celow statystycznych.
Jezeli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia.
Pamietaj, ze mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies, zmieniajac ustawienia przegladarki.