Nawigacja
Strona główna
Forum
YouTube
Facebook
Grupa na Facebooku
O stronie
Zapraszamy!

Artykuły
GB Classic
GB Pocket
GB Light
GB Color
GB Advance
GBA SP
GB Micro
Polecamy
Jak rozpoznać oryginalny kartridż?

Wszystkie nietypowe rodzaje kartridży

Metroid Zero Mission

Castlevania Legends

GBA SP v2 vs GBA SP v1

GBA SP v2 Surf Blue

GB Micro Pink
Ostatnie komentarze
philipo
13/10/2021 11:05
https://youtu.be/8RuAKtb2too

Chaykin
20/04/2020 21:23
Świetna recenzja, miło się czytało. Dzięki Antari!

philipo
24/05/2019 10:17
Ale zaskoczenie ! Dzięki, bardzo ciekawy tekst ;-)

philipo
16/11/2018 21:14
Nie znałem tej maszynki, super ciekawy tekst.

GBM_Fan
21/03/2014 10:35
Naprawdę fajna recenzja, do tego okraszona świe...

stasiek19
18/02/2014 01:34
Zacna cegiełka

stasiek19
18/02/2014 01:33
W sumie najlepszy do grania po ciemku, ponieważ...

stasiek19
18/02/2014 01:32
Mam podobnego tylko że żółtego z przodu i niebi...

guzik
04/01/2014 20:26
kabelek kupuje się oddzielnie.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Artykuły | Modyfikacje | Jak zamontować drugi włącznik w GB Classic?




Autor tekstu: Pajda




Jak zamontować drugi włącznik w GB Classic?


Witam serdecznie. Postanowiłem wykonać drugi wyłącznik w mojej konsoli GB Classic. Dla części osób pobudki mojego działania mogą okazać się dość enigmatyczne, dlatego też już spieszę z wyjaśnieniami. Drugi wyłącznik wykonam po to, aby móc nim wyłączać lub włączać (w miarę potrzeby) wcześniej zamontowane podświetlenie ekranu. Nie zawsze jest ono potrzebne np. w świetle dziennym jest zupełnie niewidoczne - w związku z tym szkoda marnować cenną energię baterii. Możliwość wyłączania podświetlenia daje nam więcej czasu na grę na naszym ukochanym handheldzie, co w przypadku GB Classic jest dość istotną sprawą - cztery baterie dobrej jakości to spory wydatek, więc na pewno większość zainteresowanych osób, uzna poniższy poradnik za przydatny.

Poniżej znajdziecie krótki tutorial poparty dokładnymi zdjęciami, w jaki sposób wykonać dość efektownie wyglądający drugi wyłącznik, służący do wyłączania zamontowanego wcześniej podświetlenia ekranu konsoli GB Classic.

Na poniższej fotografii widzicie płytę główną ukazującą górną powierzchnię z wyświetlaczem. Doskonale daje się zauważyć, iż powinno się przerwać ścieżkę (jest to ścieżka, którą wykorzystałem do podpięcia zasilania podświetlenia - mianowicie, siłą rzeczy ścieżka ta doprowadza prąd do podświetlenia i na jej drodze trzeba wstawić wyłącznik), w taki sposób jak widać poniżej:


Gdy już przerwaliśmy ścieżkę możemy zabrać się do delikatnej obróbki samego wyłącznika, który będzie siedział wewnątrz konsoli. Na zdjęciu poniżej widzicie, że jest to trochę mniejszy wyłącznik od tego oryginalnego. I o to właśnie chodzi - w miejscu gdzie chcemy go umieścić nie ma za dużo wolnej przestrzeni. Bierzemy więc obcążki i ucinamy dwie odstające "łapki".


Następnie należy przymierzyć nasz wyłącznik do płyty głównej, w miejscu gdzie będziemy chcieli go umieścić. Zauważcie, że elementy plastikowe, które wystają w oryginalnym wyłączniku konsoli i naszym odpowiedzialnym za podświetlenie, są na tej samej wysokości (patrz zdjęcie poniżej). Ma to kluczowe znaczenie dla osadzenia później naszego bliźniaczego "suwaka". Przyjrzyjcie się również, że nasz nowy wyłącznik jest wysunięty jak najdalej lewego brzegu płyty głównej (w tym przypadku dotyka tych elektronicznych elementów). Gdy wszystko ładnie spasujemy możemy przykleić wyłącznik dowolnym klejem ''cyjano-podobnym'' lub ''superglue-podobnym''. Nie musicie się martwić o to, czy metalowa obudowa wyłącznika będzie dotykać ścieżek. Na płytce jest Soldermaska (ta zielona farba), która nie przewodzi prądu.


W momencie gdy nasz nowy wyłącznik jest już przyklejony i, jak sądzę, mocno się trzyma, możemy poprowadzić kable od wyłącznika do płyty głównej, co zapewni odpowiednie działanie tegoż. Na zdjęciu nr.1 widzicie, że przylutowałem dwa kable do odpowiednich dwóch nóżek wyłącznika. Ważne jest aby przylutować je akurat do nich, ponieważ, gdy podświetlenie będzie włączone, suwak musi być w takiej samej pozycji co suwak "główny" włączający konsole (w momencie gdy konsola jest włączona). Musimy zachować pewną konsekwencję w działaniu konsoli i w momencie gdy włączamy ją przesuwając "główny" suwak z lewej w prawo (konsola się włącza), tak samo z podświetleniem - gdy chcemy włączyć je, przesuwamy suwak z lewej w prawo.

Tutaj oczywiście jest dowolność, w którą stronę chcecie żeby podświetlenie było włączane, ale klasyczne rozwiązania i te najprostsze są zazwyczaj najlepsze (oczywiście to rzecz gustu). Na zdjęciu nr.3 widać doskonale, że oba wyłączniki są w pozycji - wyłączony. Na następnych zdjęciach nr.2, 3 i 4 jest pokazane jak poprowadzić kable do płyty głównej. Doskonale widać tutaj (zdjęcie nr.4), że kable przylutowane są - jeden przed przerwaniem ścieżki, a drugi - za przerwaną ścieżką. Sami popatrzcie:


Następnym krokiem będzie przeróbka oryginalnego suwaka, który zdobyliśmy od innej (nie nadającej się już do niczego) konsoli GB Classic. Dobrze byłoby gdyby owa część była w tym samym kolorze co inne elementy (guziczki, oryginalny suwak itd.), aby nasza konsola po przerobieniu wyglądała w miarę estetycznie. W przypadku mojej konsoli musiałem zdobyć suwak o barwie ciemnoszarej (takiej jakie występują w konsolach z serii Play It Loud). Gdy już zdobędziemy odpowiedni suwak, musimy go odpowiednio zmodyfikować, żeby pasował do obudowy naszej konsoli. W tym celu obcinamy "języczek" który wystaje (oryginalnie służy on do zablokowania kartridża w ten sposób, żeby nie można go było wyciągnąć przy włączonej konsoli).

Gdy obetniemy ten "języczek", będziemy musieli jeszcze ów brzeg delikatnie zeszlifować (popatrzcie na prawy brzeg tego suwaka - jest on odrobinę węższy niż lewy) pilniczkiem lub papierem ściernym, bo nasz suwak nadal będzie za szeroki i nie będzie dobrze pasował do obudowy. W momencie gdy wykonamy wszystkie przytoczone wyżej czynności, nasz przerobiony suwak powinien wyglądać dokładnie tak, jak na zdjęciu poniżej:


W chwili gdy wszystkie powyższe elementy zostały wykonane, pozostaje nam przerobić obudowę, a mówiąc dokładniej, jej tylną część. Tak samo, jak wycięty jest prostokątny otwór na suwak wyłączający konsole (oryginalny), tak samo my musimy zrobić podobny na nasz nowy suwak wyłączający podświetlenie. Po pierwsze, należy przymierzyć płytę główną z naszym wyłącznikiem do tylnej części obudowy. Jak wiemy płyty główne w GB Classic są dwie - ta z wyświetlaczem i ta z procesorami. Nasz wyłącznik jest zamontowany oczywiście na płycie z procesorami, a ta z kolei jest osadzona w tylnej części obudowy. Wkładamy więc ją w ów część obudowy (wcześniej możemy ale nie musimy, odlutować kable od tego wyłącznika, żeby płyta z wyświetlaczem nie przeszkadzała nam w pracy). Wszystko powinno wyglądać tak jak na zdjęciu poniżej (spójrzcie na wystające dwa plastikowe elementy wyłączników - są na równej wysokości).


Następnie odchylamy scalak od obudowy i na plastikowej części wyłącznika, kładziemy bardziej zeszlifowaną częścią nasz zmodyfikowany suwak w stronę obudowy:


Następnie należy zaznaczyć na obudowie, do którego momentu suwak będzie się przesuwał w lewo i w prawo (na zdjęciu powyżej widzicie na obudowie dwie kreski - są to najdalsze punkty wysunięcia naszego zmodyfikowanego suwaka). Natomiast na zdjęciu poniżej, widać w jaki sposób zaznaczałem te miejsca. Najpierw przesunąłem suwak w prawo i zaznaczyłem ową długość ostrym narzędziem. Następnie zrobiłem podobny manewr tyle, że w lewo i również zaznaczyłem ową przestrzeń odpowiednim przyrządem.


Kolejnym krokiem jest wycięcie odpowiedniego miejsca na kwadratową "główkę" naszego suwaka. Ja to zrobiłem za pomocą cienkiej igły, którą rozgrzałem nad palnikiem gazówki. Pojawia się pewien problem - jak głęboko wyciąć ten otwór. Możemy się zasugerować głębokością oryginalnego otworu obok - ja właśnie tak zrobiłem. Następnie złożyłem konsolę do kupy (nie skręcając jej) i sprawdziłem czy suwak przesuwa się w obie strony gładko, bez żadnych oporów. Niestety za pierwszym razem było ciężko i musiałem ów otwór powiększyć - tzn. nie w lewo i prawo tylko na głębokość, ponieważ owa dziura była za ciasna.

Lepiej za pierwszym razem zrobić otwór mniejszy i odrobinę za ciasny, a następnie delikatnie go poprawiać. Całość ładnie "dopieściłem" pilniczkami, dzięki czemu otwór wyglądał jak odlew fabryczny (taki efekt chciałem osiągnąć - praktycznie wygląda jak oryginalna produkcja). Zdjęcia poniżej ukazują już wykonany otwór, zmontowaną konsolę GB Classic oraz działanie zamontowanego przez nas dodatkowego wyłącznika podświetlenia (otwór jest minimalnie za szeroki, przez co jest dość duży luz - całość musiałem kilkukrotnie dopasowywać i delikatnie szlifować, na żywo wygląda o niebo lepiej).







Podsumowanie:


Na zakończenie napiszę jedynie, że niestety nie jestem w stanie wykonać dokładnych pomiarów jaki prąd jest zużywany przez konsolę z włączonym podświetleniem, a jaki z wyłączonym. Możliwe, że w przyszłości dokonam ów obliczeń, co da nam pewną podstawę do wysnucia odpowiednich wniosków. Z całą pewnością jednak używanie konsoli bez włączonego podświetlenia implikuje mniejsze zużycie prądu. Nie ma co do tego absolutnie żadnych wątpliwości.

Moim głównym celem przy tworzeniu powyższego artykułu było pokazanie, że montaż drugiego wyłącznika w konsoli GB Classic nie jest trudny i każdy z Was może to zrobić w warunkach domowych. Ponadto chciałem uzmysłowić co poniektórym, że istnieje możliwość zamontowania bliźniaczego wyłącznika właśnie w tym miejscu we wspomnianej konsoli. Do wykonania tego typu modyfikacji nie są potrzebne praktycznie żadne nakłady finansowe (ok. 2 zł na wyłącznik), więc do sukcesu potrzebne są wyłącznie szczere chęci. Mam nadzieję, że cała operacja została przedstawiona w miarę przejrzyście oraz, że poradnik okaże się dość pomocny po ukazaniu tutorialu "Jak zamontować podświetlenie ekranu w GB Classic?". W razie jakichkolwiek wątpliwości co do czytelności artykułu, oraz pytań dotyczących technicznej strony owego zagadnienia, proszę o artykułowanie swojej opinii w sekcji ''komentarze''.



Powrót do poprzedniej strony

Komentarze
Antari dnia February 15 2011 01:31:38
Świetna robota Pajda! Fachowa robota z tym drugim włącznikiem - całość wygląda bardzo estetycznie a sam opis jest wręcz łopatologicznie przystępny dlatego myślę, że z odrobiną dobrych chęci i umiejętności manualnych każdy da sobie radę z taką modyfikacją. Czekamy na artykuł ''Jak zamontować podświetlenie ekranu w GB Classic?''. smiley
Marcin dnia February 15 2011 01:35:38
Świetny artykuł, wymagał sporego wkładu pracy. Czekam na następne! Chętnie bym sobie podświetlenie takie z włącznikiem zamontował w jakimś GB smiley
philipo dnia February 15 2011 21:13:32
Super materiał, brawa dla autora. Dzięki takim artykułom GBfvr
staje się prawdziwą kopalnią wiedzy dla miłośników Sprzętów z rodziny GB. smiley
GBColorSprint dnia February 16 2011 17:29:45
Wspaniały opis, musiałeś sporo się napracować nad nim. Przydatny włącznik.
Teraz czekam z wielką niecierpliwością na poradnik montażu podświetlenia ekranu w GB Classic, bo na ostatnim zdjęciu wygląda to niezwykle intrygująco. smiley
pajda dnia February 21 2011 12:43:59
marlo92, co do plyt glownych w classicku to byly wlasnie dwa rodzaje. jedna byl yz procesorami lutowanymi (te procesory takei kwadratowe), a resta byla w starszej technologii robiona wlasnie zamiast chipow to byla taka masa plastikowa, ktora zalany byl chipset. to nie jest podorbka, tylko orgynal wykonanay w starszej technologii. ot co. dziekuje bardoz za pochlebne opinie. mam nadizejje ze w neidlugim czasu zrobie tutorial odnosnie podsiwetlenia. pozdrawiam.
Tomcio dnia February 21 2011 19:51:55
Również czekam z niecierpliwością na stosowny poradnik.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
                        
   
www.gbforever.pl | System: PHP-Fusion | Projekt graficzny oraz logo: Keitaro

Strona korzysta z plikow cookies (tzw. ciasteczka), aby ulatwic korzystanie z naszego serwisu oraz do celow statystycznych.
Jezeli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia.
Pamietaj, ze mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies, zmieniajac ustawienia przegladarki.