Nawigacja
Strona główna
Forum
YouTube
Facebook
Grupa na Facebooku
O stronie
Zapraszamy!

Artykuły
GB Classic
GB Pocket
GB Light
GB Color
GB Advance
GBA SP
GB Micro
Polecamy
Jak rozpoznać oryginalny kartridż?

Wszystkie nietypowe rodzaje kartridży

Metroid Zero Mission

Castlevania Legends

GBA SP v2 vs GBA SP v1

GBA SP v2 Surf Blue

GB Micro Pink
Ostatnie komentarze
philipo
13/10/2021 11:05
https://youtu.be/8RuAKtb2too

Chaykin
20/04/2020 21:23
Świetna recenzja, miło się czytało. Dzięki Antari!

philipo
24/05/2019 10:17
Ale zaskoczenie ! Dzięki, bardzo ciekawy tekst ;-)

philipo
16/11/2018 21:14
Nie znałem tej maszynki, super ciekawy tekst.

GBM_Fan
21/03/2014 10:35
Naprawdę fajna recenzja, do tego okraszona świe...

stasiek19
18/02/2014 01:34
Zacna cegiełka

stasiek19
18/02/2014 01:33
W sumie najlepszy do grania po ciemku, ponieważ...

stasiek19
18/02/2014 01:32
Mam podobnego tylko że żółtego z przodu i niebi...

guzik
04/01/2014 20:26
kabelek kupuje się oddzielnie.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Artykuły | Hardware | Spis 40 gier z opcją Multi-Single-Cartridge




Autor tekstu: Jaro




Poczwórna zabawa, czyli spis 40 gier z opcją Multi-Single-Cartridge


Gry na Game Boya Advance można podzielić na trzy kategorie, biorąc za kryterium sposób rozgrywki. Pierwsza kategoria to gry typu Singleplayer, przeznaczone tylko i wyłącznie dla jednego gracza. Przykładowe tytuły:

- Golden Sun
- Metroid Fusion
- Wario Land 4


Gry typu Singleplayer zazwyczaj posiadają bardzo rozwinięty wątek fabularny, tak więc twórcy gry nie widzą sensu dorzucania do niej opcji gry w kilka osób. W myśl zasady, jeśli coś ma być dodane na siłę to lepiej tego nie dodawać.

Obok standardowych gier na GB Advance, przeznaczonych dla pojedynczego gracza powstały również tytuły z opcją Multiplayer, w których gracze posiadający własną kopię kartridża mogą spiąć ze sobą konsolki i wziąć udział w jakiejś prostej mini-gierce. Ten pomysł znakomicie się sprawdził, gracze z niecierpliwością czekali na nowe tytuły z zaimplementowaną w nich opcją ''Multi'', z kolei twórcy zaczęli wykorzystywać tą możliwość do różnych celów, dzięki czemu powstały naprawdę ciekawe patenty. Co ciekawsze wiele znanych i udanych tytułów również zostało wzbogaconych o tę opcję rozwiewając tym samym mit, iż ''tylko gorsze tytuły dostają tryb multiplayer, lepszym nie jest on potrzebny''. A o to kilka z nich:

- Advance Wars
- Mario Kart: Super Circuit
- The Legend of Zelda: A Link to the Past


Równolegle z wejściem GB Advance na rynek, Nintendo rozgłosiło, że niektóre z nich w celu zagrania z kumplami po kabelku będą wymagały tylko jednej sztuki kartridża. I stało się. Część tytułów na rynku wzbogacono o zupełnie nową wówczas opcję Multi-Single-Cartridge (ta opcja nie ma konkretnej nazwy, producenci gier nadawali jej różne nazwy w swoich produkcjach). A jakie to tytuły? Tego dowiecie się czytając drugą część artykułu.

1. Activision Anthology



Producent: Aspyr
Wydawca: Aspyr
Maksymalna liczba graczy: 2
O co chodzi w multi: Activision Anthology jest zbiorem gier z Atari 2600 uzupełnionych o opcję Multiplayer. Niestety gracze, którzy nie posiadają własnego egzemplarza gry mogą jedynie obserwować akcję gry, oraz w nielicznych wypadkach sterować bohaterem / pojazdem.


2. Advance Wars



Producent: Intelligent Systems
Wydawca: Nintendo
Maksymalna liczba graczy: 4
O co chodzi w multi: W Advance Wars na jednym polu walki możemy walczyć, aż z trzema przyjaciółmi. Szkoda tylko, że pole walki jest małe, a rozgrywka niezbyt ekscytująca...



3. Arcade Advance



Producent: Konami Hawaii
Wydawca: Konami
Maksymalna liczba graczy: 2
O co chodzi w multi: Z sześciu dostępnych na kartridżu gier 4 mają opcję multiplayer. Są to: Frogger, Time Pilot, Yie Ar Kung Fu, oraz Rush'n Attack. Niestety jest jeden szkopuł. Jeśli nie posiadasz własnej kopii gry przygotuj się żenująco długie loadingi.


4. Blender Bros.



Producent: Hudson
Wydawca: Infogrames
Maksymalna liczba graczy: 4
O co chodzi w multi: Gra oferuje trzy mini-gierki dla trybu Multiplayer. Wyścigi gokartów w dość skąpej oprawie graficznej, oraz dwa różne wyścigi, dla których raczej nie warto kupować gry. No i znowu te długie loadingi, jak w tytule powyżej.


5. Bomberman Max 2



Producent: Hudson Soft
Wydawca: Majesco
Maksymalna liczba graczy: 4
O co chodzi w multi: Studio Hudson Soft umieściło w trybie Multiplayer mini-gierkę, której zasady zapożyczone zostały z produkcji Namco o tytule ''Mappy''. Dodając do pomysłu bomby zrobili kawał dobrej roboty. Jeśli jednak chcesz czegoś lepszego - proponuję zainwestować w Bomberman Tournament.


6. Bomberman Tournament



Producent: Hudson
Wydawca: Activision
Maksymalna liczba graczy: 4
O co chodzi w multi: Bomberman Tournament jest jedną z pierwszych gier, które oferowały opcję gry w kilka osób, wykorzystując do tego tylko jedną kopię kartridża. W Multiplayerze, każdy gracz wciela się w Bombermana w innym kolorze. Zasady gry są takie jak w klasycznej odsłonie serii - musimy zniszczyć pozostałych oponentów, przy pomocy sprytu, oraz zręczności. Fajnie, że można ustawiać parametry bitwy. Szkoda tylko, że loadingi są trochę przydługie.


7. Boulder Dash EX



Producent: Vision Works
Wydawca: Boulder Dash EX
Maksymalna liczba graczy: 4
O co chodzi w multi: Multiplayer w Boulder Dashu wygląda całkiem podobnie do multi z pozycji wyżej. Są bomby, jest czterech graczy i jest rywalizacja. Widać, że Kemco czerpało pomysły z Bombermana, ale na szczęście tylko w pewnym stopniu. Dziwi fakt, że producent nie wspomniał o obecności tego rodzaju trybu dla wielu graczy na opakowaniu. Czyżby miała to być niespodzianka dla nich?

8. Chessmaster



Producent: Ubi Soft
Wydawca: Ubi Soft
Maksymalna liczba graczy: 2
O co chodzi w multi: W Chessmaster możemy pograć z kolegą w jedyną słuszną grę logiczną. A co najciekawsze, możemy zapisywać stan gry w takim pojedynku!



9. Chu Chu Rocket



Producent: Sonic Team
Wydawca: Sega
Maksymalna liczba graczy: 4
O co chodzi w multi: Chu Chu Rocket nie oferuje zbyt rozbudowanej opcji Multiplayer. Dostępna jest tylko jedna prosta gierka. Jeśli chcecie więcej, zaopatrzcie się każdy w swojego kartridża. Można wówczas wymieniać się swoimi osiągami, oraz robić mnóstwo miłych rzeczy.


10. Colin McRae Rally 2.0



Producent: Spellbound
Wydawca: Ubi Soft
Maksymalna liczba graczy: 4
O co chodzi w multi: Collin to ścigałka - to każdy wie. W trybie Multiplayer dostępny jest tylko jeden samochód, za to ... torów wyścigowych jest aż sześć!



11. Columns Crown



Producent: WOW Entertainment
Wydawca: THQ
Maksymalna liczba graczy: 2
O co chodzi w multi: Może to nie klasyczny ''Tetris'', ale nie zaszkodzi uruchomić. Niestety zdecydowana większość dobrych gier kilkuosobowych dostępna jest dopiero po odkryciu sekretów w wersji Singleplayer. Jeśli to początek gry - nie nastawiajcie się na nic ciekawego.


12. Disney's Magical Quest



Producent: Capcom
Wydawca: Nintendo
Maksymalna liczba graczy: 2
O co chodzi w multi: Po uruchomieniu gry w trybie Single Game Pack Vs (jeden kartridż) gramy na specjalnie przygotowanych planszach, na których skaczemy po platformach oraz zbieramy różnego rodzaju przedmioty i inne bzdety. Do wyboru mamy myszkę Micki albo Mini.


13. Driven



Producent: Crawfish
Wydawca: BAM Entertainment
Maksymalna liczba graczy: 4
O co chodzi w multi: W trybie dla wielu graczy ścigamy się z przyjaciółmi. Rozgrywka jest bardziej emocjonująca, niż Singleplayer, jednakże dostępny jest tylko jeden tor. Prawdopodobnie tryb Multiplayer z jednym kartridżem stanowi przedsmak tego co zobaczycie, grając z czterema egzemplarzami gry.


14. Egg Mania



Producent: HotGen
Wydawca: Kemco
Maksymalna liczba graczy: 2
O co chodzi w multi: Może i to nie jest kolejny ''Tetris'', ale panowie ze studia HotGen oraz Kemco przygotowali dla nas coś opartego na podobnych standardach i wyszło im całkiem nieźle. Mamy możliwość wyboru kilku wariantów gry - od klasycznej po bardziej skomplikowane wariacje gry, a całość przywodzi na myśl słynną pozycję ''Hot Potato'' studia Take 2 Interactive.


15. F-Zero: Maximum Velocity



Producent: NDcube
Wydawca: Nintendo
Maksymalna liczba graczy: 4
O co chodzi w multi: Wspólna rozgrywka z wykorzystaniem jednego kartridża wypada miernie. Do wyboru jeden tor i jeden pojazd. Ale warto sprawdzić, jeśli macie taką możliwość.




16. Frogger Adventures 2: The Lost Wand



Producent: Konami
Wydawca: Konami
Maksymalna liczba graczy: 4
O co chodzi w multi: Kiedy na rynku pojawiła się pierwsza odsłona gry na konsolę Game Boy Advance, jedyną rzeczą, której graczom zabrakło była opcja Multiplayer. Dlatego też nie dziwi fakt, że w sequelu wydanym w 2002 roku, Konami postanowiło przywrócić klasyczną odmianę gry dostępną w trzech trybach: Ballon, Race i Reverse Tag.


17. Game & Watch Gallery 4



Producent: Nintendo
Wydawca: Nintendo
Maksymalna liczba graczy: 2
O co chodzi w multi: Wśród gier dostępnych w trybie Multiplayer można by wymienić: Boxing, Donkey Kong 3, jest również wiele innych. Ale najpierw trzeba je odblokować.




18. Godzilla: Domination



Producent: WayForward Technologies
Wydawca: Infogrames
Maksymalna liczba graczy: 4
O co chodzi w multi: W trybie Singleplayer rozgrywka może nie być zbyt emocjonująca, jednak w Multiplayer to prawdziwy majstersztyk. Każdy kieruje innym stworem. Do wyboru: Godzilla, Mechagodzilla, Megalon, Rydon. Z kumplami gra się naprawdę świetnie. Możemy się umawiać: "ten ma mało energii, bierzemy go". Animacja nie zwalnia nawet na chwilę, walki są świetne, a grafika daje radę.


19. Jazz Jackrabbit



Producent: Game Titan
Wydawca: Jaleco
Maksymalna liczba graczy: 4
O co chodzi w multi: W multi dla czterech graczy odblokowujemy dodatki, które możemy później wykorzystać w trybie Singleplayer.




20. Jimmy Neutron vs. Jimmy Negatron



Producent: HumanSoft
Wydawca: THQ
Maksymalna liczba graczy: 4
O co chodzi w multi: Mimo, że Jimmy Neutron w wersji Single to typowy platformer, w wersji Multiplayer zasmakujemy nieco innej formy rozrywki. Mini-gierka, która jest w niej dostępna to klasyczne Asteroids znane starszym graczom choćby z Atari, wzbogacone o opcję Multiplayer, gdzie gracze latający statkami unikając bloków skalnych, starają się zebrać jak najwięcej tokenów rozsianych po planszy, zanim zrobią to przeciwnicy.


21. Kirby: Nightmare in Dreamland



Producent: Hal Laboratories
Wydawca: Nintendo
Maksymalna liczba graczy: 4
O co chodzi w multi: W trybie Multiplayer panowie z Hal Laboratories udostępnili nam trzy mini-gry, znane chociażby z trybu dla pojedynczego gracza. Quick Draw, Bomb Rally, oraz Kirby's Air Grind. Każdy ze znajomych steruje Kirbim innego koloru.


22. Mario Kart Super Circuit



Producent: Intelligent Systems
Wydawca: Nintendo
Maksymalna liczba graczy: 4
O co chodzi w multi: Na pewno każdy to zna. Ścigamy się z przyjaciółmi na 4 różnych trasach. Każdy gracz wciela się w Yoshi'ego w innym kolorze.



23. Motocross Maniacs Advance



Producent: Konami Hawaii
Wydawca: Konami
Maksymalna liczba graczy: 4
O co chodzi w multi: Widać ewidentnie, że Konami spodobała się funkcja Multiplayer i umieszczali ją prawie w każdej swojej produkcji. W tej grze gracze ścigają się na brudnych trasach, w dwóch różnych rodzajach mistrzostw: Bomb Tag, oraz Zombie Attack. Niestety, żaden z tych trybów nie rzuca na kolana.


24. NASCAR Heat 2002



Producent: Crawfish
Wydawca: Infogrames
Maksymalna liczba graczy: 4
O co chodzi w multi: Nie jest tajemnicą, że Nascar to pierwsza gra studia Infogrames, oferująca funkcję Multiplayer. W tej grze użyto takiego samego silnika jak w grze studia Crawfish Interactive, o tytule Driven. Oczywiście założenia Nascar różnią się od tych z ww. tytułu. Gra mniej emocjonująca, niż mogłoby się wydawać. O wiele lepiej wygląda rozgrywka w trybie Singleplayer.


25. Puyo Pop



Producent: Sonic Team
Wydawca: THQ
Maksymalna liczba graczy: 4
O co chodzi w multi: Columns Crown oferuje wspólną rozgrywkę dla dwóch osób, za to Puyo Pop aż dla czterech! Niestety dodano w niej zbyt dużo niepotrzebnych urozmaiceń. Mimo to, zabawa w kuleczki z trojgiem przyjaciół wciąż bawi.


26. Rampage Puzzle Attack



Producent: Ninai Games
Wydawca: Midway
Maksymalna liczba graczy: 2
O co chodzi w multi: Dwóch graczy bierze udział w grze polegającej na układaniu puzzli. Piszę to w wielkim ułatwieniu, bowiem ten kto kojarzy tytuł wie, że nie są to takie standardowe puzzle. W trybie Multi-Single-Cartridge nie zobaczymy zbyt skomplikowanej grafiki, ani fajerwerków, ale to chyba nie jest najważniejsze...


27. Rayman 3



Producent: Ubi Soft
Wydawca: Ubi Soft
Maksymalna liczba graczy: 2
O co chodzi w multi: Rayman w trybie Multiplayer nie sprawdza się tak znakomicie jak w trybie dla pojedynczego gracza. Znajomi uczestniczą w znanym szczególnie starszym graczom tytule o nazwie Space War. Niestety nie jest to zbyt emocjonująca gra.



28. Shrek: Hassle at the Castle



Producent: Tose
Wydawca: TDK Mediactive
Maksymalna liczba graczy: 4
O co chodzi w multi: Gra oferuje tryb battle dla czterech graczy, którzy wcielają się w postacie z filmu: Shreka, Osła, Księżniczkę Fionę, oraz Lorda Farquada. Rozgrywka w wielkim skrócie polega na skakaniu po platformach oraz zbieraniu tokenów. Gracz, który zdobędzie ich najwięcej wygrywa. Mimo, iż gra się całkiem nieźle ogólny dobry wizerunek psuje dostępność tylko jednej mapy. Jeśli chcecie ich więcej musicie zaopatrzyć się we własny egzemplarz gry.


29. Silent Scope



Producent: Konami
Wydawca: Konami
Maksymalna liczba graczy: 4
O co chodzi w multi: W trybie Singleplayer gracz wciela się w rolę snajpera. Jego zadaniem jest likwidowanie złych gości. Z kolei w Multiplayerze gracze rywalizują ze sobą w kilku mini-grach, np. kto zestrzeli więcej balonów (niezbyt wyszukany pomysł, jakby chcieli dodać tryb multi na siłę). Chyba trochę przesłodzili.


30. Sonic Advance



Producent: Dimps
Wydawca: THQ
Maksymalna liczba graczy: 4
O co chodzi w multi: Gracze wcielają się w postacie z uniwersum Sonica (niestety nie można sobie wybierać bohatera) i biorą udział w wyścigu trwającym trzy minuty, w czasie którego muszą zdobyć największą ilość pierścieni.


31. Sonic Advance 2



Producent: Dimps
Wydawca: THQ
Maksymalna liczba graczy: 4
O co chodzi w multi: W opcji Multi-Single-Cartridge twórcy zainicjowali to samo co w pierwszej części gry. Mini-gra polegająca na tym, który gracz zdobędzie więcej pierścieni. Wygląda bardzo podobnie ...aczkolwiek dodano dużo nowych smaczków co w rezultacie umacnia drzemiącą w trybie Multiplayer zabawę.


32. Sonic Battle



Producent: Sonic Team
Wydawca: THQ
Maksymalna liczba graczy: 4
O co chodzi w multi: Developerzy umieścili w multi aż pięć różnych mini-gierek. Niestety wszystkie z nich trzeba będzie odblokować grając w tryb Singleplayer i zbierając tokeny. Jedna z gier przywodzi na myśl pojedynek na dyski z kreskówki Bey Blade, a reszta...? Tego dowiecie się odblokowując je.


33. Sonic Pinball Party



Producent: Sonic Team
Wydawca: Sega
Maksymalna liczba graczy: 4
O co chodzi w multi: Sonic Pinball Party jest swoistym zbiorem gier pinballowych z niebieskim jeżem w roli głównej. Całość przypomina nieco znaną i lubianą serię Mario Party i jak łatwo można się domyśleć jest rajem dla trybu Multiplayer, bowiem takie gry sprawdzają się najlepiej. W Multiplayerze możemy zmierzyć się w trzech różnych mini-grach opartych na silniku Pinballa: Hockey, Hot Potato,oraz Ladder. Czy rozgrywka stoi powyżej normy? To musicie ocenić sami, bowiem każdy reaguje na taką formę rozgrywki inaczej.


34. Super Mario Advance



Producent: Nintendo
Wydawca: Nintendo
Maksymalna liczba graczy: 4
O co chodzi w multi: Niestety, w tym przypadku Nintendo się nie popisało. Dostępna jest jedynie klasyczna wersja ''Super Mario Bros.'' z przed kilku lat w której skaczemy po platformach i zbieramy monety.


35. Super Mario Advance 2: Super Mario World



Producent: Nintendo
Wydawca: Nintendo
Maksymalna liczba graczy: 4
O co chodzi w multi: Niestety, w tym przypadku Nintendo się nie popisało. Dostępna jest jedynie klasyczna wersja ''Super Mario Bros.'' z przed kilku lat w której skaczemy po platformach i zbieramy monety.


36. Super Mario Advance 3: Yoshi Island



Producent: Nintendo
Wydawca: Nintendo
Maksymalna liczba graczy: 4
O co chodzi w multi: Niestety, w tym przypadku Nintendo się nie popisało. Dostępna jest jedynie klasyczna wersja ''Super Mario Bros.'' z przed kilku lat w której skaczemy po platformach i zbieramy monety.


37. Super Mario Advance 4: Super Mario Bros.3



Producent: Nintendo
Wydawca: Nintendo
Maksymalna liczba graczy: 4
O co chodzi w multi: Niestety, w tym przypadku Nintendo się nie popisało. Dostępna jest jedynie klasyczna wersja ''Super Mario Bros.'' z przed kilku lat w której skaczemy po platformach i zbieramy monety.


38. Virtual Kasparov



Producent: Titus
Wydawca: Titus
Maksymalna liczba graczy: 2
O co chodzi w multi: Szachy to dobra forma rozrywki, a w trybie Multiplayer sprawdzają się bez zarzutu. Szkoda tylko, że gra nie informuje o zaszachowaniu króla.



39. Ultimate Brain Games



Producent: Cosmigo
Wydawca: Telegames
Maksymalna liczba graczy: 2
O co chodzi w multi: Osiem gier na jednym kartridżu to niezły pomysł, ale kiedy developer umieszcza na nim dodatkową opcję Multiplayer (i to we wszystkich ośmiu) to musi być murowany hit. Szachy, warcaby, domino, reversi, statki - wszystko w zasięgu ręki. I w dodatku potrzebna tylko jedna kopia gry!


40. Zapper



Producent: Atomic Planet
Wydawca: Infogrames
Maksymalna liczba graczy: 4
O co chodzi w multi: Multiplayer w tej wzorowanej zresztą na Froggerze pozycji wypada całkiem nieźle i jest jednym z głównych powodów, dla których warto ją zakupić. Możemy w niej zagrać w jedną z poniższych gier: Zipper Soccer, Stranglehold, Deathmatch i Last Man Standing a wszystkie - bardzo ciekawe.


Podsumowanie:


Jak widać w części gier, nowa opcja jest jakby próbką możliwości tego, co znajdziemy grając w trybie Multiplayer z dwoma lub czterema sztukami kartridży. W niektórych pozycjach nowy tryb nie wygląda tak efektywnie jak mogło by się wydawać. Gry są ubogie graficznie, niezbyt dopracowane, co nie musi wcale oznaczać, że nowa funkcja jest zbyteczna.

Wręcz przeciwnie, taki sposób rozgrywki jest jak najbardziej wystarczający. Część pomysłów sprawdza się świetnie i co najważniejsze - nie wymaga dodatkowych nakładów pieniężnych. Nie trzeba kupować dodatkowych sztuk kartridża. A jeśli komuś gra w multi się spodoba, z pewnością kupi kartridż dla koleżanki/kolegi. Relacje między grą GB Advance z trybem Multiplayer a grą z opcją Multi-Single-Cartridge są podobne jak w przypadku pełnej wersji programu komputerowego i wersji shareware/demo.

I jakby się głęboko zastanowić Nintendo zainwestowało w ''nowy biznes''. Jeśli opcja Multi-Single-Cartridge w grze, sprawdzi się, dając przedsmak właściwej rozgrywki w ''pełnym multi'', to gracze będą kupować kolejne sztuki kartridża, natomiast oni będą na tym dodatkowo zarabiać. Całkiem sprytne co nie?




Powrót do poprzedniej strony

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
                        
   
www.gbforever.pl | System: PHP-Fusion | Projekt graficzny oraz logo: Keitaro

Strona korzysta z plikow cookies (tzw. ciasteczka), aby ulatwic korzystanie z naszego serwisu oraz do celow statystycznych.
Jezeli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia.
Pamietaj, ze mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies, zmieniajac ustawienia przegladarki.