Nawigacja
Strona główna
Forum
YouTube
Facebook
Grupa na Facebooku
O stronie
Zapraszamy!

Artykuły
GB Classic
GB Pocket
GB Light
GB Color
GB Advance
GBA SP
GB Micro
Polecamy
Jak rozpoznać oryginalny kartridż?

Wszystkie nietypowe rodzaje kartridży

Metroid Zero Mission

Castlevania Legends

GBA SP v2 vs GBA SP v1

GBA SP v2 Surf Blue

GB Micro Pink
Ostatnie komentarze
philipo
13/10/2021 11:05
https://youtu.be/8RuAKtb2too

Chaykin
20/04/2020 21:23
Świetna recenzja, miło się czytało. Dzięki Antari!

philipo
24/05/2019 10:17
Ale zaskoczenie ! Dzięki, bardzo ciekawy tekst ;-)

philipo
16/11/2018 21:14
Nie znałem tej maszynki, super ciekawy tekst.

GBM_Fan
21/03/2014 10:35
Naprawdę fajna recenzja, do tego okraszona świe...

stasiek19
18/02/2014 01:34
Zacna cegiełka

stasiek19
18/02/2014 01:33
W sumie najlepszy do grania po ciemku, ponieważ...

stasiek19
18/02/2014 01:32
Mam podobnego tylko że żółtego z przodu i niebi...

guzik
04/01/2014 20:26
kabelek kupuje się oddzielnie.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Artykuły | Hardware | iQue - historia Nintendo w Chinach




Autor tekstu: Antari




iQue - historia Nintendo w Chinach


Chińska Republika Ludowa jest krajem o ustroju socjalistycznym. Jak wszyscy wiemy, mamy tu do czynienia z rządami monopartii, której przedstawiciele faktycznie sprawują władzę w państwie. Troska o "dobro" obywateli nierzadko przechodzi w realizację osobistych celów jej członków, co rzeczywiście oddziałuje na codzienne życie zwykłych, szarych obywateli. Konstytucyjnie zagwarantowane prawa mieszkańców np. do wolności słowa, wyznania, praw majątkowych czy udziału w wyborach powszechnych, są tak naprawdę wyłącznie pięknie namalowanym obrazem na gnijącym od środka płótnie. Przepisy te praktycznie nigdy nie są stosowane w praktyce, a cenzura prasy, telewizji obejmująca wszystkie niewygodne dla władzy informacje, jest na porządku dziennym. Nic więc dziwnego, że kraj, mimo, iż ogromnie rozwinięty przemysłowo, pod wieloma względami tkwi w zamkniętej enklawie i pozostaje głuchy na problemy i tendencje reszty świata. No dobrze, ale co ma to wspólnego z elektroniczną rozrywką i naszymi kochanymi handheldami? Wbrew pozorom, bardzo dużo.

Sytuacja w niektórych segmentach gospodarczych kraju sprawia wrażenie groteskowej. Wielu detalistów ma problemy z wejściem na rynek i dystrybucją produktów, które zaliczyły swój debiut lata temu w innych częściach świata. Chiński rząd, upatrując zagrożenie w rosnącej popularności gier wideo i konsol, zdecydował się w 2000 roku zamknąć możliwość handlu, zarówno przez prywatne firmy jak i producentów indywidualnych, konsolami stacjonarnymi i wszelkimi akcesoriami na nie przeznaczonymi. Oświadczenie wydane zostało przez ówczesnego ministra kultury, który argumentował decyzję "troską o zdrowie i bezpieczeństwo umysłów chińskiej młodzieży", która powinna poświęcać cały swój czas uczciwej pracy (najlepiej fizycznej). Wszystko jak zwykle wyglądało pięknie na papierze, w praktyce zaś zanotowany został znaczący wzrost zainteresowania grami online typu MMORPG na rynku pecetów, a dystrybucja konsol stacjonarnych rozkwitła w szarej strefie. Swoje trzy grosze dorzuciło także pogłębiające się na potęgę piractwo. Chcąc działać w zgodzie z prawem, Nintendo, Sony i Microsoft - trzej czołowi gracze naszej branży, dostali solidny pstryczek w zadarty nos od przyczajonego tygrysa - Chin. Jeden z nich - Nintendo, podjął się próby legalnego wprowadzenia swoich towarów na rynek Państwa Środka. Jakim sposobem? Odpowiedź na powyższe pytanie zawiera się w jednym, krótkim wyrazie - iQue.

iQue, Limited (Ltd.), to najkrócej mówiąc marka, pod którą działa Nintendo (od 2002 roku do dziś), na terenie Chińskiej Republiki Ludowej. Jest to przedsiębiorstwo z udziałem kapitału zagranicznego, którego założycielami są Nintendo i obywatel Chin - Wei Yen, twórca AiLive, z którym koncern współpracował w trakcie dewelopingu Wii Remote i nakładki Motion Plus. W ten sposób gigantowi z Nippon udało się odnaleźć lukę w obowiązującym porządku prawnym i wejść z "impetem" na rynek. Handel detaliczny nie mógł obejmować konsoli stacjonarnych, więc Nintendo postanowiło skupić się na handheldach. W 2003 roku wydany został pierwszy produkt o nazwie iQue Player. Była to zupełnie nowa (pod względem wizualnym) konsola, kształtem przypominająca pada od Dreamcasta, którą wpinało się bezpośrednio do telewizora. System inkorporował w sobie bebechy z Nintendo 64 i umożliwiał odpalenie 14 gier, które zostały wydane na terenie Chin. Biblioteka startowa zawierała największe hity pokroju Super Mario 64, The Legend of Zelda: Ocarina of Time, Mario Kart 64 czy Star Fox 64. W dalszej kolejności światło dzienne ujrzały także Super Smash Bros., Paper Mario, F-Zero X, Sin and Punishment: Successor of the Earth oraz Yoshi's Story. Tylko jedna gra pomimo hucznych zapowiedzi nie ujrzała światła dziennego - The Legend of Zelda: Majora's Mask, co w ogólnym rozrachunku należy uznawać za sukces. Niestety, trudno tutaj mówić o spektakularnym zwycięstwie komercyjnym - ani pod względem społecznym, ani ilości sprzedanych egzemplarzy. Konsola do dziś z uwagi na swój niecodzienny wygląd oraz trudną dostępność pełni rolę białego kruka wśród entuzjastów sprzętu Nintendo.

Idąc za ciosem w 2004 roku (czyli 3 lata po ogólnoświatowej premierze), iQue rozpoczęło sprzedaż konsoli o nazwie iQue Game Boy Advance, będącej Chińskim odpowiednikiem naszego poczciwego GB Advance. Konsola planowo dostępna była w czterech wariantach kolorystycznych - Black, Arctic, Platinum / Silver i Indigo (Mario Anniversary Edition z wizerunkami braci hydraulików na Screen Protectorze). Jak już pewnie zauważyliście dominowała raczej chłodna i bezpieczna kolorystyka, a dodatkowo na górnej części Screen Protectora umiejscowione zostało logo iQue, wykonane w ten samej technice co napis "Game Boy Advance". Co ciekawe, wytłoczone logo "Nintendo", znajdujące się na górnej części obudowy, nie zostało z niej usunięte. Wraz z premierą konsoli, wydano dwie gry - Super Mario Advance i Wario Land 4, do których później dołączyły F-Zero Maximum Velocity; Metroid Fusion; Super Mario Advance 2, 3; Metroid Zero Mission oraz WarioWare, Inc.: Mega Microgames!; co łącznie dało 8 tytułów w jakie dane było zagrać przedstawicielom nacji Chińskiej.



Interesującym wydaje się być fakt, iż dwie wyżej wspomniane pozycje wydane w trakcie premiery w 2004 roku, sprzedawane były w małych papierowych kartonikach, bez instrukcji obsługi, podczas gdy te wydane później - w eleganckich, ekskluzywnych plastikowych pudełkach z gier na konsolę Nintendo DS (podobne do tych z USA) z wszystkimi elementami (manual itd.). Na pudełkach i kartridżach z grami, umiejscowione jest także owalne słoneczko "Seal of Quality", podobne do tego znajdującego się na produktach amerykańskich. Skromną ilość wydanych na terenie Chin tytułów rekompensuje niejako możliwość odpalenia na konsoli gry z dowolnej części świata. Plotki o rzekomej blokadzie regionalnej konsoli zostały zdementowane - GBA iQue doskonale radzi sobie z pozycjami z Europy, Japonii i USA. Prawdopodobnie, kartridże z grami posiadają zaporę, uniemożliwiającą ich rozruch na sprzęcie pochodzącym spoza Kraju Środka. Informacje te nie zostały jednak ostatecznie potwierdzone.

Niedługo po premierze iQue Game Boy Advance, koncern postanowił transponować na grunt Chińskiej Republiki Ludowej kolejne swoje dziecko. iQue SP to nic innego, jak ukrywający się pod nowym kryptonimem GBA SP v1. Konsolka w trakcie premiery, sprzedawana była w trzech podstawowych wariantach kolorystycznych - Black Onyx, Blue Cobalt oraz Platinum Silver. Wraz z upływem czasu do ich wąskiego grona dołączyła cała masa ekskluzywnych (w skali całego świata!) limitowanych modeli handhelda, które obecnie osiągają zawrotne ceny w różnych serwisach aukcyjnych.

Za przykład niech posłużą bliźniacze Mario & Donkey Kong Silver Limited Edition, Happy Mario 20th Anniversary Edition (biało-czerwone i czerwono-srebrne), Year of the Dog Edition (niebiesko-srebrna) czy obłędna Dragon Limited Edition (czerwono-czarna). Fani Metroida z pewnością ucieszą się też z srebrno-czarnej Metroid Edition z wizerunkiem panny Aran na górnej części obudowy. Warto odnotować, iż tym razem w przypadku wszystkich modeli handhelda pokuszono się o usunięcie loga Nintendo, widocznego w górnej części złożonej konsoli i zastąpienie go symbolem iQue. Ostateczne wcielenie konsoli GBA SP, czyli fachowo nazywany AGS-101 (Brighter, v2) również zdołał przedostać się na Chiński rynek w postaci srebrnej wersji kolorystycznej Silver oraz różowej Pearl Pink.



Ostatnim członkiem długowiecznej rodziny Game Boy, o nazwie Micro obywatele Państwa Środka mogli się nacieszyć już w 2005 roku. iQue Game Boy Micro w trakcie premiery dostępny był w jednej wersji kolorystycznej - Silver, wraz z kilkoma wymiennymi przednimi panelami (Faceplates) m.in w kolorze moro, czarnym, błękitnym. W opozycji do swoich starszych braci, nie różnił się on zbytnio od modeli dystrybuowanych na terenie Europy, Japonii i USA.

Lista modeli:


Poniżej znajduje się lista obejmująca wszystkie wydane przez firmę iQue konsole, które zaliczają się do handheldów z rodziny Game Boy. Ufam, iż materiał będzie pomocny w kompletowaniu kolekcji. Jeżeli ktoś dysponuje wiedzą na temat innych wersji kolorystycznych konsolek marki iQue, które nie znalazły się w artykule, bardzo proszę o kontakt w celu uzupełnienia materiału.

- GBA iQue Mario Anniversary Edition
- GBA iQue Platinum / Silver
- GBA iQue Black
- GBA iQue Arctic

- GBA SP iQue - Silver, Platinum Silver (srebrny)
- GBA SP iQue - Blue, Cobalt (niebieski)
- GBA SP iQue - Black, Onyx (czarny)
- GBA SP iQue - Pink, Pearl Pink (różowy)
- GBA SP iQue Mario Sliver Limited Edition
- GBA SP iQue Donkey Kong DK Limited Edition
- GBA SP iQue Happy Mario 20th Anniversary Edition (czerwono-srebrny)
- GBA SP iQue Happy Mario 20th Anniversary Edition (biało-czerwony)
- GBA SP iQue Chinese Zodiac, Year of the Dog Edition (niebiesko-srebrny)
- GBA SP iQue Dragon (czerwono-czarny)
- GBA SP iQue Metroid Edition (srebrno-czarny)

- GBA SP iQue v2 - Silver
- GBA SP iQue v2 - Pearl Pink
- GBA SP iQue v2 - Blue
- GBA SP iQue v2 - Graphite

- GBM iQue Micro - Silver

Niepotwierdzone:

- GBA SP iQue - Silver, Platinum Silver (srebrny)
- GBA SP iQue - Pink, Pearl Pink (różowy)
- GBA SP iQue v2 - Pearl Pink
- GBA iQue Black
- GBA iQue Arctic

Podsumowanie:


Pomimo śmiałych prób Nintendo przeciwstawienia się specyfice ustroju panującego w Chińskiej Republice Ludowej, koncern poniósł porażkę w przypadku konsol stacjonarnych i musiał ograniczyć się do bezpieczniejszej opcji jaką były handheldy. Marka iQue zdołała jednak zaskarbić sobie serca Chińczyków, firma nadal sprzedaje różnorakie konsole przenośne - m.in. iQue DS (Nintendo DS Classic), iQue DS Lite (Nintendo DS Lite), iQue DSi (Nintendo DSi); w różnych wariantach kolorystycznych, także limitowanych.

Niestety, na owe systemy wydano tylko 6 gier (Wario Ware: Touched, New Super Mario Bros., Nintendogs, Super Mario 64 DS, Yoshi Touch & Go i Polarium), które dodatkowo posiadają blokadę regionalną. W planach jest także dystrybucja Nintendo 3DS oraz Wii, choć w przypadku tego drugiego pozytywne przyjęcie przez opinię publiczną maluje się "odrobinę" bardziej mgliście, chociażby z uwagi na fakt, iż w szarej strefie krąży od jakiegoś czasu klon konsoli o nazwie Vii. W ten sposób dobiegamy do końca nietypowej historii marki iQue. Mam nadzieję, że materiał został przekazany czytelnie i zdołałem wam choć trochę przybliżyć jej historię. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do czytelności artykułu, oraz pytań dotyczących technicznej strony owego zagadnienia, proszę o wyrażanie swojej opinii w sekcji ''komentarze''.

Ciekawe linki:


www.ique.com - strona domowa iQue

scanlines16.com - szczegółowa galeria gier od iQue na GBA oraz ich zestawienie z japońskim odpowiednikiem

www.chayx.net - ciekawy artykuł dotyczący iQue Player'a

www.videogameconsolelibrary.com - szczegółowa galeria iQue Player'a

Galeria iQue SP v2 - Silver

Galeria GBA iQue Mario Anniversary Edition



Powrót do poprzedniej strony

Komentarze
GBM_Fan dnia July 20 2012 20:01:43
Bardzo fajny materiał. Ogólnie wiedziałem co to iQue, bo Google nie gryzie, ale tutaj podane to zostało w zgrabnej i przystępnej formie.
stormek dnia July 23 2012 17:08:24
Chińczycy nie gęsi i swoje Nintendo mają smiley Tradycyjnie świetny i spójny artykuł.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
                        
   
www.gbforever.pl | System: PHP-Fusion | Projekt graficzny oraz logo: Keitaro

Strona korzysta z plikow cookies (tzw. ciasteczka), aby ulatwic korzystanie z naszego serwisu oraz do celow statystycznych.
Jezeli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia.
Pamietaj, ze mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies, zmieniajac ustawienia przegladarki.