|
Logowanie |
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Zapomniane hasło? Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
|
GB Advance | Opis konsoli |
Podstawowe informacje:
Długo wyczekiwany następca GB Color - kultowej konsolki przenośnej koncernu Nintendo. GB Advance śmiało zrywa z tradycyjnym pionowym projektem graficznym handheldów Nintendo wprowadzając nowoczesną, poziomą konstrukcję produktu z klawiszami umiejscowionymi z prawej i lewej strony oraz ekranem w centrum. Dodatkowo konsola po raz pierwszy została wyposażona w klawisze L oraz R, a także możliwość współpracy z konsolą stacjonarną Nintendo GameCube w określonych tytułach np. The Legend of Zelda: Link to the Past w/Four Swords.
Sprzęt cechuje ponadto kompatybilność z grami z trzeciej generacji (przyp. GB Advance) oraz tytułami z GB Classic i GB Color (pierwsza i druga generacja). W stosunku do poprzednika o podtytule ''Color'', ekran konsolki uległ powiększeniu do 2,9 cala. Dzięki wbudowanemu portowi EXT konsola umożliwia granie w gry posiadające tryb multiplayer przy czym wymagane do tego jest osobne urządzenie - AGB-005 - GBA Game Link Cable lub AGB-015 - Wireless Adapter. GB Advance posiada masę akcesoriów zarówno oryginalnych sygnowanych logiem Nintendo jak również tych pochodzących od sprzedawców nie mających zbyt wiele z koncernem. Wśród tych pierwszych warto wspomnieć o sprzęcie o nazwie e-Reader (umożliwiającym granie w klasyki typu Donkey Kong poprzez użycie specjalnych kart) czy Wireless Adapterze dającym możliwość bezprzewodowej gry w trybie multiplayer w określonych pozycjach. Prym wśród sprzętu drugiej, wspomnianej wyżej kategorii, wiedzie ''Afterburner'' czyli urządzenie montowane wewnątrz konsoli GB Advance, umożliwiające naświetlenie ekranu, eliminując tym samym piętę achillesową konstrukcji. Do tej samej grupy zaliczyć można szereg urządzeń typu Wormlight, czy słynny Illuminator Pro oraz liczne programatory oferujące pamięć flash, użyteczną przy odtwarzaniu wszelkiego rodzaju aplikacji homebrew i kopii zapasowych gier w postaci romów (jedynie w przypadku gdy posiadamy oryginalny kartridż z grą).
GB Advance wyposażony został ponadto w pakiet wbudowanych, interesujących funkcji wśród których warto wymienić: możliwość zmiany rozdzielczości gier przeznaczonych na konsole GB Classic i GB Color (pierwsza i druga generacja) z 160x144 do 240x144 poprzez użycie klawiszy L i R, a także bardzo ciekawą i często pomijaną opcję Hot pluggingu zwaną inaczej Hot Swap. Naciskając jednocześnie klawisze Start i Select na ekranie startowym logo ''Nintendo'' zniknie, dając nam tym samym możliwość bezpiecznego wyciągnięcia kartridża z grą, a następnie włożenia kolejnego. Po naciśnięciu klawisza ''A'' nastąpi rozruch włożonej uprzednio pozycji. Ponadto podobnie jak w przypadku konsoli GB Color - korzystając z kartridży przeznaczonych na konsolę GB Classic mamy możliwość zmiany palety kolorów w jakiej wyświetlana będzie dana pozycja poprzez użycie klawiszy kierunkowych na ekranie startowym.
Konsola sprzedawana była w pięciu podstawowych wersjach kolorystycznych, niektórych dostępnych ekskluzywnie w zależności od regionu (np. Japonia - Spice/Pomarańcz); wydano także kilkanaście wersji limitowanych (np. Midnight Blue czy Gold). Po szczegóły odsyłam do stosownego artykułu. Konsola okazała się strzałem w dziesiątkę, na długo zapewniając Nintendo całkowitą dominację na rynku konsolek przenośnych. Na dzień dzisiejszy ilość sprzedanych jednostek GB Advance szacuje się na oszałamiającą ilość ok. 81,5 miliona w ujęciu globalnym.
Premiera na świecie: Wymiary konsoli:
Japonia: 21.03.2001 Długość: 14,45 cm
USA: 11.05.2001 Szerokość: 8,2 cm
Europa: 22.05.2001 Wysokość: 2,45 cm
Australia: 22.05.2001 Waga: 140 gramów
Pierwszy raz: 1996 rok, wzmianka w 53 i 54 numerze magazynu ''Total!'' oraz majowym numerze (1996 r.) gazety ''Game Informer'', o projektowaniu przez koncern Nintendo następcy GB Color określanym tajemniczą frazą: ''Project Atlantis''.
Oznakowanie produktu: AGB-001
Dane techniczne:
Procesor: 32-bit 16.8 MHz ARM processor (ARM7TDMI)
Rozdzielczość ekranu: 240x160
Wielkość ekranu: 2,9 cala (73,6 mm)
Wytrzymałość baterii: około 10-15 godzin w zależności od użytych baterii.
Więcej informacji natury technicznej, jak również historycznej na temat GB Advance znajdziecie odwiedzając Wikipedię.
Test konsoli:
Mimo, iż nie przebaczę mu braku podświetlenia i kilku innych niuansów - to TAK! Pierwotny Game Boy Advance należy do moich ulubionych spośród całej rodziny "grajchłopków" od Wielkiego N.
Po pierwsze - kształt! Swego rodzaju novum, pierwszy Game Boy, którego trzymamy w pozycji horyzontalnej co jeszcze przed premierą budziło wątpliwości. Jak dla mnie spisuje się świetnie. Samo wykonanie obudowy również budzi zaufanie, nic nie gnie się w dłoniach, uchwyt jest pewny, dodatkowo zawsze możemy zaopatrzyć się w smycz którą bez problemu można przypiąć dzięki stosownemu otworowi. Wymiary konsolki nie są duże, bez problemu zmieści się ona w kieszeni. Przejdźmy jednak do wad, dobrodziejstwa zostawiając na później. Mimo iż konsolę GB Advance trzyma się bardzo wygodnie, nie jest ona wyprofilowana idealnie, po dłuższym czasie grania nie wiedziałem gdzie podziać czwarty palec (licząc od kciuka) zarówno u prawej jak i lewej ręki. Jest to jednak do "przełknięcia" gdyż można się przyzwyczaić. Gorzej z przyzwyczajeniem do przycisków. O ile nowa konsolka nie sprawia w tej kwestii kłopotów, tak już taka ze znacznym "przebiegiem" sprawi, iż konieczne będzie mocne dociskanie guzików. Problem tkwi w gumowych podkładkach pod buttonami które to kochają się ścierać i pękać. Mimo iż wymiana gumek nie stanowi większego problemu, jest to dość denerwujący mankament - myślę że każdy kto zmierzył się z tym problemem przyzna mi rację.
Wytykania wad ciąg dalszy. Kto pozwolił na umieszczenie głośniczka tuż pod przyciskami A i B? Głośniczek (mono) sam w sobie zwyczajnie daje rade, jednak jego umieszczenie nie pomaga delektować się muzyką - cały czas gry zasłaniany jest prawą dłonią gracza. Co prawda grania ze słuchawkami przynosi mnóstwo korzyści (dźwięk dolby stereo, brak narzekających osób, jeżeli takie się w okolicy znajdują) jednak widać iż tej kwestii nie przemyślano idealnie.
Ostatnia i najgorsza ułomność konsoli - brak podświetlanego wyświetlacza! Aby grać w naprawdę komfortowych warunkach (mocno powiedziane) należy "dysponować" naprawdę niezłym naświetleniem pomieszczenia w którym się znajdujemy. O graniu w nocy można zapomnieć - konieczna jest lampka (Wormlight), która również nie należy do rewelacyjnych. Oczywiście można bawić się w modyfikacje typu Afterburner - jednak wtedy pojawia się pytanie, czy za te koszta nie lepiej kupić młodszego brata GBA SP (który w podświetlenie wyposażony jest fabrycznie)? Jak kto woli, jednak ten element to największa bolączka wielu graczy na całym świecie.
Nie lada gratka to wsteczna kompatybilność. Na GBA zagramy we wszystkie pozycje które ukazały się na poprzednich Game Boyach (Classic, Pocket, Light, Color). Jako że GB Advance posiada nieco większy wyświetlacz - możemy grać w trybie normalnym (czarne pionowe pasy po bokach aby zachować oryginalną rozdzielczość) lub też Fullscreen (ekran rozciągnięty na pełen ekran). Zmian dokonujemy w prosty sposób przełączając tryb przyciskiem L lub R. Jedynym mankamentem takiego rozwiązania jest nieestetyczne wystawanie kartridża poza obudowę, jednak nie przeszkadza to w żaden sposób w rozgrywce.
Jednakże dość narzekania, cała reszta poza wspomnianymi wadami spisuje się rewelacyjnie. Sposób wkładania kartridży - od góry, do slotu znajdującego się z tyłu konsoli. Aby włączyć sprzęt sięgamy po płaski przełącznik znajdujący się po lewej stronie konsoli. Jest on skonstruowany tak, iż przypadkowe wyłączenie nikomu nie grozi. Port na słuchawki i pokrętło dźwięku znajdziemy natomiast po przeciwnej, prawej stronie konsolki. Warto dodać iż port EXT znajdziemy pomiędzy przyciskami L i R. Aby zasilić GBA niezbędne okażą się dwie baterie AA (R6) zalecane alkaliczne, chociaż najlepiej używać tzw: akumulatorków. Czas działania to około 10-15 godzin co jest czasem przyzwoitym. O stanie baterii informuje kolor diody power - pełne/wystarczające oznaczone zielonym natomiast na wyczerpaniu czerwonym.
Słowem podsumowania, GB Advance to naprawdę rewelacyjna konsolka, którą mimo kilku wad można pokochać. Wsteczna kompatybilność, wygoda grania, rozmiary, jakość wyświetlacza i dźwięk. Myślę, że za cenę za jaką można nabyć dzisiaj GB Advance warto konsolkę przetestować. Wspaniała przygoda czeka! ~Logan
Jeżeli interesuje cię szczegółowe zestawienie konsoli GB Advance z jej nowszymi wcieleniami GBA SP i GB Micro, to serdecznie zachęcamy do zapoznania się z tym artykułem, który w jasny i czytelny sposób punktuje wady i zalety poszczególnych konsolek, a także odpowiada na najczęściej zadawane pytania związane z owym tematem.
Czytaj dalej...
Recenzje gier przeznaczonych na konsolę GB Advance
Galeria sprzętu związanego z GB Advance
Zdjęcia oryginalnych kartridży przeznaczonych na GB Advance
Galeria:
Powrót do poprzedniej strony
|
|